Sinemanın resim sanatına etkileri
Inluences of cinema on the art of painting
- Tez No: 304398
- Danışmanlar: PROF. KEMAL İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Sinemacıların ve ressamların eserlerinde, zaman zaman, resmin ve sinemanın birbirine gönderme yaptığı bilinmektedir. Bu çalışma, resim ile sinema arasındaki etkileşime resim disiplini açısından yaklaşarak sinemanın resim sanatı üzerindeki bilinen ya da örtük etkilerini araştırmaktadır. Ayna, mercek, camera obscura ile fotoğraf gibi optik aygıtların bir devamı olarak 19.yüzyılın sonuna doğru gelişen ve sinemanın teknik aygıtları anlamına gelen sinematografi, görme biçimleri üzerinde bir değişim yaratmış ve resim sanatı üzerinde de etkili olmuştur. Sinemanın temel niteliklerinden zaman ve hareket kavrayışları da resme yansımış ve sinemanın gelişimi paralelinde mekansal yer değiştirme, çoklu görüş açıları, değişken perspektif ya da hareket yanılsaması telkin eden resimler sıklıkla karşımıza çıkmaya başlamıştır. Sinemada yaygın olan dekadraj, alan-dışı gibi anlayışlar resme de girmiş, böylece resimde boş alanlar, alışılmamış açılar ortaya çıkmıştır. Özellikle yakın plan betimlemeleri resmin sinemadan aldığı bir çerçeveleme tarzıdır. Keza yakın-çekim sinemanın ruhudur ve bir hamamböceği genel planda çekilmiş yüz filden yüz kat daha korkutucu görünür (Eisenstein). Gregor Samsa'nın kabusu da bir sinema kabusudur (Bonitzer). Sinemadan gelen bindirme gibi kimi montaj teknikleri de resim sanatını etkilemeden kalmaz ve birbiri ile hiç ilgisi olmayan nesneler resimlerde yan yana gelmeye ba“lamı”tır. Beyazperdenin sinemaskop kadrajına öykünen resimlerin yanısıra, fotogram akış hissi uyandıran ya da karlı görüntü etkisi veren filmsel efektler ile sinemanın kendine ait plastik dilinin de resimlere yansıdı!ı görülmüştür. Sinema, sadece biçimsel açıdan değil, tematik ya da içeriksel açıdan da resim sanatına sızmış, sinema efsaneleri ya da film yıldızları pek çok sanatçının çalışmalarında yansımasını bulmuştur. Modern bir mit olma yolundaki sinema filmleri, öyküleriyle ya da film sahnleriyle de pek çok ressama esin kaynağı olmuştur. Sonuç olarak, resim sanatında pek çok örnek gösteriyor ki sinema, hem biçimsel hem de içeriksel açıdan resim sanatının repertuarı içine girmiş, sinema etkileriyle resim sanatı farklı ifade olanaklarına kavuşmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that painters and filmmakers often reference to each other with their films or paintings. This study aims at approaching to the relationship between painting and cinema in terms of painting, and goes in search of footprints of cinema on the art of painting. Cinematography, which means the technical devices of cinema developed through the end of the 19th century, is the continuation of the optic devices like mirrors, lenses, camera obscura or photography, and has changes the ways of seeing along with its effects on painting. The apprehension of time and movement as attributed mainly to cinema has also penetrated into painting and painting has started to experience changing spatial places, multiple points of views, variable perspectives or illusions of movement paralell to the developments in cinema. As commonly used, some grips in cinema, like dekadraj and offspace has seized into painting as well, where emptyness or unexpected angles arose. Especially, close-ups is a way of framing that painting has borrowed from cinema. So, as close-ups became the spirit of cinema, a cockroach in close-up became more frightening than hundresds of elephants (Eisenstein). The nightmare of Gregor Samsa, is a nightmare of cinema (Bonitzer). Many montage techniques also effected the art of painting and in paintings, unrelated objects started to appear next to each other. Like the cinemascope form of the the movie screens, the movie effects, the flow of images, the blurriness effect, etc., paintings also start to emulate the plastic language of cinema. Cinema is effecting painting not only with its formal features, but also with its themes or legends, even movie stars has been great inspirations for many painters. Also film stills from movies as modern myths, is a great source of muse for painters today. Finally, many paintings show that cinema has been a great influence on painting both formally and contextually. Therefore, we may conclude by saying that cinema has opened new ways of expressions in the field of painting.