Sanat terapisi çalışmasının kanser hastası çocukların yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of art therapy on the quality of life in children with cancer
- Tez No: 304415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE ALYANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı; sanat terapisinin kanser hastası çocukların yaşam kalitesi üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmaya İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Bölümü Hematoloji Onkoloji Servisi'nde Mart 2011 ? Eylül 2011 tarihleri arasında yatarak tedavi gören 30 çocuk katılmıştır. 15 çocuğa, her biri 1 saat süren 8 seans sanat terapisi uygulanmış; çalışmaya başlamadan ve 8 seansın bitiminde ölçekler uygulanarak ön test-son test punları karşılaştırılarak sanat terapisinin, ölçek puanlarına etkisine bakılmıştır. Kontrol grubundaki 15 çocuğa ise sanat terapisi çalışması uygulanmamış, yalnızca ölçekler uygulanarak ön test-son test çalışması yapılmıştır. Çalışmada, sanat terapisinin benlik saygısına etkisine de bakılmıştır. Ayrıca, bütün çocukların annelerine yaşam kalitesi ölçeğinin ebeveyn formu doldurtulmuş ve çocuk ile anne arasındaki puanlama farkına bakılmıştır. Ölçme aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Açık Uçlu Bilgi Edinme Soruları kullanılmıştır. Elde edilen veriler Paired-Samples T Test ile incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; sanat terapisi alan grupta da sanat terapisi almayan grupta da 1 ay sonunda yaşam kalitesi puanlarında anlamlı bir değişim bulunamamıştır. Ayrıca sanat terapisi almayan grupta benlik saygısında anlamlı bir yükselme yaşandığı görülmüştür. Sanat terapisi alan grupta anneler ile çocukların yaşam kalitesi değerlendirmeleri anlamlı olarak farklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of art therapy on quality of life in children with cancer. 30 children receiving inpatient treatment in Istanbul University, Istanbul Medical School, Institute of Oncology and Istanbul University, Istanbul Medical School, Pediatric Hematology-Oncology Unit, between the dates of March 2011 ?September 2011 were included in our study. 15 of the children were offered 1 hour art therapy sessions 8 times; it is examined the effects of art therapy on scale scores by applying scales before the beginning of study and after the end of 8 sessions and by comparing the pre-test and post-test scores. 15 children at the control group were not offered art therapy sessions and only the study of pre-test/ post-test was performed by applying the scales. At the study it is also examined the effect of art therapy on self-esteem. In addition to this, mothers of whole children were filled the quality of life scales parents form and so it is examined the difference between the scores of children and mothers. The instruments are; Personal Data Form, Quality of Life Scale for Children, Rosenberg Self-Esteem Scale and Open-Ended Knowledge Acquisition Form. The data analyzed via Paired- Samples T Test. According to the results, after the 1 month, no significant results found in terms of quality of life scores both in art therapy group and non art therapy group. It is also seen a significant increase in self-esteem of children in non art therapy group. It is also found a significant divergence between quality of life assessment of children and mothers in art therapy group.