Dental implant uygulanmış hastalarda enflamatuar sitokin düzeyleri ile plazma titanyum seviyesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
To evaluate relationship between inflamatuar citokin and plasma titanium level in dental implant treated patient
- Tez No: 304414
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM AK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Biyouyumlu ve inert bir materyal olan Titanyum(Ti), biomedikal uygulamaların yapıldığı diş hekimliği ve ortopedi gibi alanlarda sıklıkla kullanılmakla birlikte, son zamanlarda Ti biyouyumluluğu hakkında olumsuz düşünceler ileri sürülmektedir. Ti ve alaşımlarının korozyona uğraması ve oluşan korozyon ürünlerinin kandaki ve dokulardaki seviyeleri günümüzde tartışılmakla birlikte farklı enflamatuar mediatörlerin implant korozyonu üzerine etkisi tam olarak araştırılmamıştır. Aynı zamanda enflamatuar mediatörlerin implant biyouyumluluğu ve osseointegrasyonda kritik rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmada Ti implantların kandaki krozyon değerleri ve inflamatör mediatörlerin Ti implantların fiziksel korozyonu üzerine etkilerini belirlemek için kanda IL-1Beta, IL-6, IL-10 and TNF-Alfa sitokinlerinin düzeyleri ölçülmüştür. Araştırmaya çalışma için uygun kriterlere sahip 40 hasta dahil edilmiştir.Toplamda 127 adet implant uygulamasında, Zimmer ve İmplant Direct implantları kullanılmıştır (86 adet Zimmer, 41 adet İmplant Direct). Serum Ti seviyesi Thermo Elemental X Series ICP-MS cihazında tesbit edilmiştir. Serum IL-1Beta, IL-6, IL-10 ve TNF-Alfa seviyeleri ELİSA testi ile ölçülmüştür. İstatistiksel analizler; Student t, Mann Whitney U, Paired Sample, Pearson Spearman's rho testleri ile yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre serum Ti seviyesi, implant uygulanmasından 4 ay sonraki ölçümlerde, implant uygulamasından önceki ölçümlere göre daha yüksek, fakat istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca IL-1Beta seviyesi 4 ay sonraki kontrol örneklerin de başlangıç seviyesine göre anlamlı şekilde yüksek tespit edilmiştir. Bayanlarda IL-1Beta seviyelerindeki artış istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Çalışma sonuçlarına göre titanyum korozyonu kanda oluşmaktadır. Ancak titanyum korozyon ürünlerinin sıklıkla dokularda biriktiği göz önüne alınarak bu bulgu doku deneyleriyle de desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Titanium has long been regarded as an inert and biocompatible metal, ideal for biomedical applications such as dental implants or joint replacements. However, concerns about the biocompatibility of Ti have lately arisen.Unfortunately information on reliable Ti baseline physiological levels in blood and organ tissues is still pending and corrosion of Ti or Ti alloys implants is controversial so far. Also inflammatory mediators on implant corrosion are not well studied; yet these effects are critical to implant biocompatibility and osseointegrration. In the current study the corrosion properties of titanium implants were studied in blood and IL-1Beta, IL-6, IL-10 and TNFAlfa secretion was measured to assess the affect of physilogical corrosion on Ti implants.40 voluntery patients and appropriated for the study were enrolled in the study. A total of 127 implants provided by Zimmer and Implant direct implant were applied.Thermo Elemental X Series ICP-MS has been used to establish Ti basal levels in blood. Also serum IL-1Beta, IL-6, IL-10 and TNF Alfa levels were measured by ELISA. In our analysis, Student t, Mann Whitney U, Paired Sample, Pearson, Spearman?s rho tests were used. Results showed that although Ti content in blood was higher than previously determined Ti levels, there was no statistically significant difference between Ti levels. IL-1beta levels significantly increased after 4 month of treatment. Also IL-1beta levels were statistically significant in women.The results indicate that corrosion from Ti implants occurs in the absence of wear in blood. However; titanium corrosion products usually accumulate on tissue because of that further experiment should focus on tissue accumulation.