Erişkin diyabetlilerde depresyon ve risk faktörleri
Depression and risk factors for adult diabetics
- Tez No: 304416
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı erişkin diyabetlilerde depresyon riskini tanımlamak ve depresyon risk faktörlerini ortaya koymak, böylece diyabetlinin hastalığa uyumunu ve bakımını yönetmesini destekleyen hemşirelik girişimleri için yol gösterici olmaktır.Araştırmanın örneklemini İstanbul'da iki farklı hastanenin diyabet polikliniklerinden olasılıksız örnekleme yöntemi ile seçilen 300 diyabetli oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen Soru Formu ve Beck Depresyon Envanteri (BDE) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), t-testi, 2, korelasyon analizi ve stepwise uygulanmış lojistik regresyon analizleri kullanılmıştır.Çalışmaya katılanların 169(56,1%)'u erkek, 131(43,9%)'i kadın; 87(%29) tip 1, 213(%71) tip 2 diyabetlidir. Diyabetlilerde yaygın olarak görülen depresyon risk prevelansı hem tip 1 hem de tip 2 diyabetlilerde oldukça yüksek bulunmuştur (tip 1 için % 57.5, tip 2 için % 56.8; ort: 18,29±10.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the prevalence and risk factors associated with depression in a group of adult patients with diabetes mellitus and thus to develop a model for use by considering its results in nursing inventions.The sample of the study is composed of 300 people with DM from two different hospital?s diabetes clinics in İstanbul. Data were collected by self-report questionnaire with Question Form and Beck Depression Envantory (BDE). One-way Anova, t-tests, 2, pearson product moment correlation and Stepwise multiple regression analysis were used in statistical analysis.The study comprised of 300 subjects with 169(56,1%) males and 131(43,9%) females, 87(%29) type1, 213(%71)type2.