İstanbul ili Şişli ilçesi Anadolu liselerinde öğrenim gören gençlerin sağlık profili
The health and illness profile of adolescent students at Anatolian high schools in Sisli, Istanbul
  1. Tez No: 304417
  2. Yazar: NEJLA CANBULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ergenlik dönemi 11 ? 12 yaşlarında başlayıp 20' li yaşların başlangıcına kadar süren, hızlı bedensel, ruhsal, sosyal değişiklikleri içeren dönemin genel adıdır. Bir ülkenin gençlerinin iyilik hali ve sağlık düzeyi ne kadar yüksek ise ulusal başarı oranları o kadar yüksektir. Gelişmiş ülkelerde sağlık durumunu belirlemek için sağlık taramaları yapılmakta, gençlerin sağlık profilleri çıkarılarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, adolesan dönemindeki gençlerin sağlık profillerini belirlemektir. Bu çalışma ile geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan ve adolesanların sağlık profillerinin belirlenmesine olanak sağlayan ölçme aracının Türk literatürüne kazandırılması ile araştırmalara temel oluşturacak ve ilerideki çalışmalarda kullanılabilecek bir materyal elde edilmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın evrenini, İstanbul İli Şişli İlçesinde bulunan, üç Anadolu Lisesinde 2008-2009 eğitim öğretim döneminde eğitim-öğrenim gören 1356 öğrenci oluşturdu. Örneklem büyüklüğü evreni bilinen örneklem formülü ile hesaplandı. Araştırma 230 kişi ile yürütüldü. Veriler araştırmacılar tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Profili Adolesan Versiyonu ile elde edildi. Elde edilen verilerin SPSS 11,5 paket programında belirlenen özelliklere uygun yöntemlerle istatistiksel değerlendirmesi yapıldı.Adolesanların yaş ortalaması 16.1±1.17 yıl (en küçük=14, en büyük=18), cinsiyetler %50' şer (s=115) oranında idi . Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Profili- Adolesan Versiyonu' nun Türkçe de geçerli ve güvenilir olduğu (Chroanbach alfa katsayısı >0,70), adolesanların sağlık profilleri puanı ortalamalarının 10,22 ile 97,33 arasında olduğu, sağlık profillerinin yaş, cinsiyet, anne-baba eğitimi, sosyo-ekonomik durum gibi değişkenlerden etkilendiği bulundu.Bu çalışmanın sonunda; gençlere fiziksel büyüme ve gelişme, yaralanmalardan korunma, sigara, alkol ve madde bağımlılığı, sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve aile planlaması yöntemlerini içeren güvenli cinsellik hakkında eğitimlerin düzenlenmesi, bu eğitimlerde hemşirenin rol alması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Adolescence period is a time of rapid physical, cognitive, social and emotional maturing. This period begins at 11- 12 years and ends up to 18-20 years of age. The more the level of well-being and health of young people in a country are high, the more the national success rate is high. In developed countries, the health status of adolescents is determined by screening methods and profiles of young people's health are evaluated.. In this context, the aim of this study was to determine health profiles of Turkish adolescents, performing the validity and reliability of a measuring tool, and allows it to determine the health profiles of adolescents, to bring it in the Turkish literature, obtain a material available for future studies.The universe of the study consist of 1356 students studying at three Anatolian High Schools in Sisli Province in Istanbul during the 2008-2009 academic year. The sample size was calculated by sampling formula of known universe. The study was completed with 230 students. The data were obtained with a questionnaire created by researchers and The Child Health and Illness Profile-Adolescent Edition. The data were analyzed using SPSS 11.5 Package Program with appropriate methods acoording to specified properties.The mean age of adolescents was 16.1 ± 17.1 years (range = 14 -18), male/ female sex ratio was equal by chance. At the end of this study, The Child Health and Illness Profile-Adolescent Edition was approved as valid and reliable (Chroanbach alpha coefficient >0,70); the mean score of health profiles in adolescents was between 97.33 to 10.22; health profiles were affected by variables such as age, gender, parental education and socioeconomic level. .At the end of this study, we suggested that education programs including physical growth and development; health promotion for injury prevention ; prevention of smoking, alchol and substance abuse; healthy nutrition and weight control; safe sex and family planning methods to prevent sexually transmitted diseases and undesirable pregnancies; are urgently needed. Nurses must have an important role in health promotion of Turkish adolescents, especially at schools.