Diş implantlarında kemik yoğunluğuna bağlı kriterlerin çıkarma radyografileri ile incelenmesi
The evaluation of criteria to depend on bone density in dental implants by substraction radiographies
  1. Tez No: 304431
  2. Yazar: EMİNE GÜLLÜK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. BÜLENT KATİBOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde dişhekimliğinde dental implantların önemi gittikçe artmaktadır. Dental implantlar tam ya da kısmi dişsiz hastaların dental rehabilitasyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Dental implantların başarısını değerlendirmek üzere bazı parametreler kullanılmaktadır. Bunlar; kanama indeksi , sondalama cep derinliği, implantın mobilitesi, enfeksiyon varlığı, ağrı, parastezi gibi subjektif kriterlerdir. Bunların yanı sıra radyolojik olarak marjinal kemik kaybı ölçümü de dental implantların başarısını değerlendirmede kullanılan kriterlerdendir.Çalışmamız, İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı'nda aynı cerrah tarafından uygulanan 50 implant üzerinde yapılmıştır. Hastalardan belli aralıklarla rinn holder yardımı ile standardize edilmiş dijital çıkarma radyografileri alınmıştır. Elde edilen bu röntgenlerde yaş, cinsiyet, ön-arka bölge, alt-üst çene, ağız hijyeni, implant boyu, implant çapı, kemik tipi, protez tipi ve sigara kullanımı parametreleri ile marjinal kemik kayıpları mesial ve distal bölgelerden ölçülmüştür. .Belirlenen parametreler doğrultusunda kemik kaybını etkileyen faktörler incelenmiştir.Çalışmamızın sonunda, dental implantlarla rehabilite edilmiş hastalarda ağız hijyeni ve sigara kullanımının marjinal kemik kaybı üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ancak dental implantların teşhis, tedavi ve kontrollerinde her bireyin tek başına değerlendirilmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently dental implants become more important in dentistry. Dental implants are commonly being used for edantelous and partial edantelous patients' therapy. There are some parameters used to evaluate dental implant success. There are subjective criteria like modified sulcus bleeding index, pocket probing index, implant mobility, infection, pain, parestesia. Beside these, radiologically measurement of the marginal bone loss is one of the criteria that are used to evaluate the dental implant success.In this study, 50 implants were inserted by the same surgeon in Istanbul University, Institute of Health Sciences, Department of Oral Surgery. Standardized subtraction radiographies were taken with parallel technique using rinn holder during treatment. With age, gender, anterior-posterior portion, maxilla-mandible, oral hygiene, implant length, implant diameter, bone type, prosthesis type and smoking parameters, marginal bone losswas examined in mesial and distal sides in these radiographs. Factors affecting bone loss are examined by the parameters defined.In conclusion, oral hygiene and smoking were significantly effective on marginal bone loss level in dental implant therapy patients. Also it is decided that dental implants diagnosis, treatment and controls need to be examined individually.