Yaşlı bireylerde depresyon, yaşam kalitesi ve etkileyen faktörler
Depression, quality of life, and influential factors in the elderly
- Tez No: 304498
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA HACIHASANOĞLU AŞILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma yaşlı bireylerde depresyon, yaşam kalitesi ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ekim 2010-Mart 2011 tarihleri arasında Erzincan il merkezinde bulunan Karaağaç, İnönü ve Mimar Sinan Aile Sağlığı Merkez'lerine herhangi bir sebeple başvuran 65 yaş ve üstü 450 birey oluşturmuştur. Veriler tanımlayıcı form, Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ), Dünya Sağlık Örgütü Yaşlılarda Yaşam Kalitesi Modülü (WHOQOL-OLD) ve Avrupa Sağlık Etki Ölçeği- Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (EUROHIS-QOL.8)?(WHOQOL- 8.Tr) kullanılarak toplanmıştır.Yaşlı bireylerin % 62.2'sinde (23.06±4.40) yüksek düzeyde, toplamında orta düzeyde (17.31±8.43) depresyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine depression, quality of life, and affecting factors in elderly individuals. The research sample included 450 individuals 65 years of age and over, who presented to Karaagac, Inonu, and Mimar Sinan Family Health Care Centers in the province of Erzincan, Turkey, for any reason, between October 2010 and March 2011. Data were collected using a descriptive form, Geriatric Depression Scale (GDS), World Health Organization Quality of Life Instrument for the Old (WHOQOL-OLD), and Europe Health Impact Scale- World Health Organization Quality of Life Scale (EUROHIS-QOL.8)?(WHOQOL- 8.Tr).Depression level was determined to be high in 62.2% of the elderly individuals (23.06±4.40) and medium in total (17.31±8.43).