Reaktif kırmızısı 45 içeren sulu çözeltilerde Pyracantha coccinea'dan elde edilen modifiye biyokütlenin biyosorpsiyon özelliklerinin araştırılması
Investigation of the biosorption properties of modified biomass obtained from Pyracantha coccinea in reactive red 45 contaminated solutions
- Tez No: 304552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Pyracantha coccinea dan elde edilen biyokütle, yüzey aktif madde ile modifiye edilmiş ve modifiye biyokütlenin Reaktif Kırmızısı 45 tekstil boyarmaddesine yönelik kesikli sistem biyosorpsiyon koşulları araştırılmıştır. Biyosorpsiyona; başlangıç pH'sı, biyokütle miktarı, denge süresi, sıcaklık, boyarmadde derişimi etkisi gibi parametreler incelenmiştir. En uygun biyosorpsiyon koşulları; başlangıç pH'sı 2,0, biyokütle miktarı 0,8 g L?1 ve denge süresi 15 dakika olarak belirlenmiştir. Biyosorpsiyon süreci yalancı ikinci derece kinetik ve Langmuir izoterm modellerine uygunluk göstermiş ve modifiye biyokütlenin biyosorpsiyon kapasitesi 150,16 mg g?1 olarak bulunmuştur. Zeta potansiyeli, FTIR ve SEM analizleri ile modifiye biyokütle ve boyarmadde etkileşimi incelenmiştir. Sonuç olarak modifiye biyokütlenin, sulu çözeltilerden reaktif boyarmadde gideriminde etkili bir şekilde kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study batch biosorption characteristics of a surfactant modified biomass obtained from Pyracantha coccinea were investigated for decolorization of a textile dye Reactive Red 45 (RR45) contaminated solutions. Experimental parameters as initial pH, biomass amount, contact time, temperature and dye concentration were investigated. The optimum biosorption conditions were determined as initial pH 2,0, biomass amount 0,8 g L?1 and contact time 15 min. Biosorption process was well described by the pseudo-second-order kinetics and the Langmuir isotherm models. Monolayer biosorption capacity of modified biomass was found as 150,16 mg g?1. The possible dye-modified biosorbent interactions were investigated by Zeta potential, FTIR and SEM analysis. The results indicated that the suggested biomass can be used as an alternative biosorbent for decolorization of RR 45 contaminated solutions.