İyon baskılanmış polimerler kullanılarak, fosfat anyonu için iyon seçici elektrot hazırlanması
Using ion imprinted polymers, ion selective electrode is prepared for phosphate anion
  1. Tez No: 304558
  2. Yazar: BURAK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BİRLİK ÖZKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, fosfat iyonlarını tanıyan belleklere sahip iyon baskılı polimerler geliştirerek, bu polimerleri iyon seçici elektrot yapımında kullanmaktır. Bu çalışmanın ilk aşamasında üç ayrı polimer sentezlenmiştir; kitosan-La(III), kitosan-La(III)-AAPTS ve La(III)-AAPTS metal şelat monomerleri hazırlanmış ve baskı iyonu olan fosfat ile etkileştirilerek, uygun çapraz bağlayıcı ile polimerleştirilmiştir. Bu polimerik yapılar;MIP-1 [kitosan-La(III)-PO43-]MIP-2 [kitosan-La(III)-AAPTS-PO43-]MIP-3 [La(III)-AAPTS-PO43-]'dır.Fosfat baskı iyonu 2M'lık formaldehitle bu polimerik yapılardan uzaklaştırılmıştır ve fosfat iyonu tanıyan üç farklı polimer elde edilmiştir.İkinci aşamada; fosfat iyonu baskılanmış polimerler iyon seçici elektrot olarak kullanılmış ve sulu ortamlarda farklı derişimlerde fosfat iyonlarının kantitatif analizleri gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda farklı iyonlara karşı seçiciliği incelenmiş ve bu iyon seçici elektrotların pH'a duyarlılığı, cevaplama süresi ve tekrarlanabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, phosphate ions, which have memories, polymeric phosphate ion imprinted by developing a new polymer, with the polymers for the province of this study; chitosan-La(III), chitosan-La(III)-AAPTS and La(III)-AAPTS metal chelate monomers were prepared and enabled with phosphate which is ion imprinted, polymerized with a suitable crosslinker. These polymeric structures areMIP-1 [chitosan-La(III)-PO43-]MIP-2 [chitosan- La(III)-AAPTS-PO43-]MIP-3 [La(III)-AAPTS- PO43-]Phosphate ions was removed pressure by 2 M formaldehyde from these polymeric structures and three different polymers were obtained which recognize phosphate ion.At the second stage; phosphate ion imprinted polymers were used by ion selective electrode and were carry out quantitative analysis of phosphate ions with different concentrations in aqueous environments, examined the selectivity towards differentions and investigated the reproducibility of polymers, effect of pH, response time.