Poli [n,n-(dietilamino)etil metakrilat-ko-n,n-dimetilakrilamit] hidrojelleri ve değişik ph değerlerine sahip yüzey aktif madde çözeltilerindeki şişme
The synthesis and swelling behaviour of poly [n,n-(diethylamino)ethyl methacrylate-co-n,n-dimethylacrylamide] hydrogels in surfactant solutions with different ph
- Tez No: 180426
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER ÇAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Beş farklı N,N-Dimetilakrilamit (DMA) içeriğine sahip pH duyarlı P(N,N-Dietilaminoetilmetakrilat-ko-N,N-Dimetilakrilamit) [(DEAEMA-ko-DMA)]hidrojelleri serbest radikal çapraz bağlanma kopolimerleşmesi ilehacimce 1:1 oranındaki etanol-su çözücü karışımında N,N-dietilaminoetil metakrilat (DEAEMA) ve N,N-dimetilakrilamit (DMA)monomerleri varlığında sentezlenmiştir. Hidrojellerin şişme davranışlarıdeğişik pH çözeltilerinde ve değişik sıcaklıklarda incelenmiştir. Hidrojeliçerisindeki DMA miktarı arttıkça, artan pH değerlerinde hidrojelindenge oranında azalma gözlenmiştir. Bunun yanı sıra,şişmehidrojellerin şişme davranışlarında sıcaklık artışıyla geri dönüşümlü fazgeçişi olduğu tespit edilmiştir. Sıcaklık artışıyla hidrojeller belli birşişme değerine ulaştıktan sonra tekrar büzülmüşlerdir. Hidrojellerindenge şişme oranlarından çapraz bağlar arası ortalama molekül kütlesi( M c ) ve polimer-çözücü etkileşim parametresi ( Ï ) hesaplanmıştır.Ï parametresinin entalpi ve entropi değerlerinde meydana gelendeğişimler Flory-Rehner teorisinden yararlanılarak hesaplanmıştır.Farklı sıcaklıklarda hidrojellerin denge şişme oranlarının Flory-Rehnerteorisiyle uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Bu durum,parametresinin sıcaklığa ve polimer derişimine bağlılığınıkanıtlamaktadır.Anahtar Kelimeler : pH duyarlı P(DEAEMA-ko-DMA) hidrojelleri, şişme,yüzey aktif madde, ağ yapı parametreleri
Özet (Çeviri)
pH sensitive P(N,N-Diethylaminoethylmethcrylate-ko-N,NDimethylacrylamide), [P(DEAEMA-co-DMA)] hydrogels with fivedifferent DMA contents were synthesized by free radical cross linkingcopolymerization of corresponding monomers in ethanol-water solventmixture (1:1 v/v). The swelling behaviours of these hydrogels wereanalyzed in buffer solutions with various pHs and at differenttemperatures. The equilibrium swelling ratio of the hydrogelsdecreased with an increase in pH and an increase in DMA content of thehydrogel. An interesting feature of the swelling behaviour of thehydrogels was the reentrant phase transition where the hydrogels swellonce and collapse as temperature increased. The average molar massbetween cross links ( M c ) and polymer-solvent interaction parameter( Ï ) of the hydrogels were calculated from equilibrium swelling values.The enthalpy (âH) and entropyï©ï (âS) changes appearing in the Ïparameter for the hydrogels were determined by using Flory-Rehnertheory. It was observed that the experimental swelling data of thehydrogels at different temperatures agreed with the Flory-Rehnertheory, provided that the sensitivity dependence of Ï parameter onboth temperature and polymer concentration is taken into account.Key Words : pH sensitive P(DEAEMA-ko-DMA) hydrogels,swelling, surfactant, network parameters