(GaAs)n/(InAs)n (n=1,2,3) süperörgü yapılarının teorik incelemesi
Theoretical investigation of (GaAs)n/(InAs)n (n=1,2,3) superlattice structures
  1. Tez No: 304566
  2. Yazar: MUSTAFA MENDERES ALYÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, son yıllarda maddelerin özelliklerinin incelenmesinde yaygın olarak bilim insanları tarafından kullanılan ab initio yöntemlere dayanarak (GaAs)n/(InAs)n (n=1,2,3) süperörgü yapılarının yapısal özellikleri ve örgü dinamikleri incelenmiştir. Hesaplamalar bölgesel yoğunluk yaklaşımı çerçevesinde norm-korunumlu pseudopotansiyeller kullanılarak yoğunluk fonksiyonel ve yoğunluk fonksiyonel pertürbasyon teorisi ışığı altında optimize edilmiş pseudopotansiyeller ve düzlem dalga temelinde yapılmıştır. Hesaplamaların ilk aşamasında GaAs ve InAs yapıları için optimizasyon sonuçları elde edilerek gerekli veriler elde edilmiş ve bu optimizasyon sonuçlarının literatürde mevcut verilerle uyumlu oldukları gözlendikten sonra bu yapılar için bant yapısı, durum yoğunlukları, fonon dağılım eğrileri ve fonon durum yoğunluğu grafikleri elde edilmiş, daha sonra, bu işlemler (GaAs)n/(InAs)n (n=1,2,3) süperörgü yapıları için yapılmıştır. Hesaplama sonuçlarının büyük çoğunlukla ulaşılabilir literatür verileriyle uyumlu oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigated that the structural and lattice dynamical properties of the (GaAs)n/(InAs)n (n=1,2,3) superlattices by using the most popular ab initio method which is very useful to understand the properties of materials and which too many scientists work on it last years. The calculations have been carried out by using the density-functional and density-functional perturbation theory with in the local density approximation using norm conserving and optimized pseudopotentials and a plane-wave basis. At the first step of our calculations optimization procedures were held for GaAs and InAs structures and then these results were compared with available data from the literature. After seeing our calculation results were in good agreement with literature data calculations for bandstructure, density of states, phonon dispersion curves and phonon density of states curves were done. After these, calculations for (GaAs)n/(InAs)n (n=1,2,3) superlattices were done and we saw that our calculations are in good aggrement with available data from the literature.