Yinelemeli fonksiyon sistemi anlamında kendine benzer gruplar
Self-similar groups in the sense of iterated function system
  1. Tez No: 304572
  2. Yazar: MUSTAFA SALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Klasik fraktallerin önemli özelliklerinden biri kendine benzerliktir. Köklü ağacın otomorfizm grubunun kendine benzerliği S. Sidki tarafından tanımlanmaktadır (Tanım 3.1.3). Bu anlamdaki grupların en iyi bilinen örnekleri Adding machine, Grigorchuk ve sonsuz dihedral gruptur. Diğer taraftan, kompakt bir topolojik grubun yinelemeli fonksiyon sistemi (YFS) anlamında kendine benzerlik kavramı Ş. Koçak tarafından verilmektedir (Tanım 4.1.1).Bu çalışmada, öncelikle Tanım 3.1.3 anlamında kendine benzer grup yapısı incelenmiştir. Ayrıca, köklü ağacın otomorfizm grubu üzerinde tanımlanan doğal metriğe göre büzülme dönüşümlerinin bir ailesini verdikten sonra atraktörü, adding machine grubunun kapanışı olan bir yinelemeli fonksiyon sistemi verilmiştir. Böylece, Sidki anlamında en temel kendine benzer grup örneklerden biri olan adding machine grubunun kapanışının YFS anlamında da kendine benzer grup olduğu gösterilmiştir. Daha sonra, bir kompakt topolojik grubun YFS anlamında kendine benzerliği ayrıntılı olarak incelenmiş ve profinite gruplar arasındaki ilişki verilmiştir. Son bölümde, $p$-sel sayılar grubunun bazı alt gruplarının YFS anlamında kendine benzer grup olduğu gösterildikten sonra bu anlamda farklı gruplar inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Self-similarity is the most important property of the classical fractals. Self-similarity of the automorphism group of a rooted tree is defined by S. Sidki (Definition 3.1.3). The well-known examples of this group are Adding machine, Grigorchuk and infinite dihedral group. On the other hand, the notion of self-similarity in the sense of iterated function system (IFS) for compact topological groups is given by Ş. Koçak (Definition 4.1.1).In this work, first we investigate self-similar group structure in the sense of Definition 3.1.3. We equip the automorphism group of a rooted tree with a natural metric and define a family of contractions on $Aut(X^{\ast})$. Moreover, we construct an iterated function system (IFS) whose attractor is the closure of the adding machine group on $Aut(X^{\ast})$. Then we particulary investigate self-similarity of compact topological groups in the sense of IFS. We also look into relations between profinite groups and self-similar groups in the sense of IFS. Finally, we show that some subgroups of the group of $p-$adic numbers $\mathbb{Q}_{p}$ are self-similar in the sense of IFS and build some examples.