Proteomik ön hazırlık amaçlı katı faz zenginleştirme sistemlerinin geliştirilmesi
Imrovement of solid-phase enrichment systems for the purpose of proteomic pre-preparaton
- Tez No: 304571
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ERSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Serum proteinleri hastalıkların teşhisini sağlayan biyolojik belirteçlerin belirlenmesi için kullanılır. Kan serumunda albumin ve immunoglobulin G (IgG) oldukça yüksek derişimde olduğundan, bu proteinler düşük derişimde olan biyolojik belirteçlerin tayinini engeller. Bu nedenle; serumun yaklaşık olarak % 80'inini oluşturan albumin ve IgG'nin serumdan uzaklaştırılması önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında, öncelikle üç farklı nanopartikül sistemi ile kan serumundan albumin ve IgG'nin uzaklaştırılması gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, Fe2O3 nanopartiküllerine ilkinde Protein A (Pro A), ikincisinde Cibacron Blue F3GA (CB) ve üçüncü olarak da aynı anda hem Pro A hem de CB bağlanmasıyla üç farklı katı faz sistemi hazırlanmıştır. Hazırlanan nanopartiküller karakterize edilerek, sulu çözeltiden ve serumdan albumin ve IgG uzaklaştırılması gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan katı-faz sistemlerinin albumin ve IgG'yi etkili ve hızlı bir şekilde uzaklaştırabildiği gözlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise, yumurtalık kanseri teşhisinde biyolojik belirteç olarak kullanılan kanser antijen (CA 125) ve lizofosfatidik asit (LPA) tayini için katı-faz sistemleri hazırlanmıştır. Moleküler baskılama yöntemi kullanılarak karbon nanotüp (CNT) ve Fe2O3 nanopartikülü katı desteğine fosfoserin ve LPA baskılanmasıyla CA 125 ve LPA'yı tanıyabilen nanosensörler sentezlenmiş, karakterize edilmiş ve nanosensörlerin tayin limitleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Serum proteins are used for the determination of biomarkers which provide the diagnosis of diseases. Because albumin and immunoglobulin G (IgG) concentration in blood serum is very high, serum proteins prevent the determination of biomarkers which are at low concentrations. Therefore; the proteins depletion of albumin and IgG which comprises approximately 80 % of the serum, becomes important. In this thesis, primarily, the depletion of albumin and IgG have been carried out with nanoparticle systems. For this purpose; three different nanoparticles with the binding of Protein A (Pro A), Cibacron Blue F3GA (CB) and both Pro A and CB to Fe2O3 nanoparticles have been prepared. These nanoparticles have characterized and depletion of albumin and IgG have been carried out from aqueous solutions and serum. It has observed that the solid-phase systems are able to deplete of albumin and IgG effectively and in a short time. In the second stage of the study, the solid phase systems have prepared for the determination of cancer antigen (CA 125) and lysophosphatidic acid (LPA) which are used as biomarkers for ovarian cancer. The nanosensors which have prepared via imprinting of phosphoserine and LPA onto carbon nanotube (CNT) and Fe2O3 nanoparticle have synthesized, characterized and detection limits of CA 125 and LPA have determined.