Tekstil kumaşlarına uygulanan su, yağ ve kir itici aprelerin antimikrobiyal etkinliklerinin mikrobiyolojik olarak araştırılması
Inversigating the antibacterial activity of water, oil and soil repellent textile finishes on textile fabrics
- Tez No: 304578
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ KOPARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Biotechnology, Microbiology, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, antibakteriyel madde ile su, yağ, kir itici aprelerin ayrı ayrı ve birlikte antibakteriyel etkinliklerinin yıkanma sayılarına bağlı olarak değişimi mikrobiyolojik olarak incelenmiştir. Çalışmalarda deney mikroorganizması olarak tekstil endüstrisinde önemli bir parametre olan ve fekal kontaminasyon etmeni olan Escherichia coli kullanılmıştır. Kumaş çeşitleri polyester ve pamuk olup, 10 ve 20 kez yıkama işlemine tabi tutulmuştur. Sonuçlar yıkama işlemi uygulanmayan kumaşlar ile karşılaştırılmıştır. Antibakteriyel ajan olarak, ana maddesi hidroksi apetit olan ve gümüş iyonları içeren inorganik esaslı toz kullanılmıştır. Etkinliğin sağlanması amacıyla kumaş örnekleri, bakterisid etkisi bilinen gümüş (Ag+) iyonları ile belirli metotlar uygulanarak muamele edilmiştir. Bunun yanında su, yağ ve kir itici özelliğin sağlanması amacıyla Nuva2110 kullanılmıştır. Su itici özellikte olan örneklerin yalnızca pasif koruma sağladığı ve her iki kumaş türünün de etkinliğinin yıkanma sayısı ile orantılı olarak azaldığı görülmüştür. Sonuçlar birlikte değerlendirilmeye alınmış ve çalışmada kullanılan 0,10 ve 20 yıkama uygulanan örneklerin antibakteriyel özellikte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, The changes in antibacterial activity with the use of antimicrobial compounds were investigated in water repellent, soil repellent and oil repellent textile finishes; together and seperately. E.coli microorganism which is a fecal contamination factor were used in the experiments. Polyester and coton fabrics were used and they were washed 10 and 20 times. The results were compared with the unwashed fabrics. Inorganic based dust that contains mainly hydroxyapatite (HA) and silver ions (Ag+) were used as an antibacterial agent. Fabric samples were treated with the silver ions (Ag+) which is known for its bactericidal effect by using specific methods. With the aim of having these water repellent, oil repellent and soil repellent properties; Nuva2110 were used. It was observed that hydrophobic samples provided passive protection and the antimicrobial activity correlated with the number of washes in water repellent and antibacterial fabrics. The results were evaluated. It was found that the samples which were washed 0, 10 and 20 times were antibacterial.