Zeytin yapraklarından saf oleuropein eldesi için moleküler baskılı katı-faz ekstraksiyon sistemi geliştirilmesi
Development of molecular imprinted solid-phase extraction system for purification of the oleuropein of the olive leaves
- Tez No: 304579
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, zeytin yaprağında bol miktarda bulunan ve birçok antimikrobiyel, antiviral, antifundal özelliğe sahip oleuropeinin, zeytin yaprağı ekstraktından ayrımı için moleküler baskılanmış polimerlerin (MIP) sentezlenmesi ve katı sorbent olarak kullanılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, ilk aşamada Metakroilamidoantipirin-Fe(III) [(MAAP)2-Fe(III)] monomeri kullanılarak oleuropeine yüksek seçicilik gösteren moleküler baskılanmış polimerler hazırlanmış, ikinci aşamada bu polimerlerin adsorpsiyon kapasiteleri ile ilgili çalışmalar yapılmış ve son aşamada hazırlanan bu polimerlerin katı-faz ekstraksiyonu için katı sorbent olarak kullanımlarıyla zeytin yaprağı ekstraktlarından oleuropein ayrılmıştır. Oleuropein için maksimum adsorpsiyon kapasitesi 140 mg g-1 olarak bulunmuştur. Elde edilen MISPE sistemi zeytin yaprağından oleuropein saflaştırılması için 10 defa kullanılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is synthesis of molecular imprinted polymers for the separation of oleuropein from extract of olive leaves and investigation of usage of these polimer as solid sorbent. Oleuropeinis an abundant molecule where in olive leaf and has many antimicrobial, antiviral, antifundal features. First of all, oleuropein imprinted polymers have been prepared by the suspension polymerization using methacrylolamidoantiprine?iron (III) (MAAP-Fe) monomers. After that, the oleuropein adsorption capacity of the prepared MIPs has been determined by batch experiments. Finally, the usage of the MIPs as sorbent in the solid-phase extraction cartridge for the seperation oleuropein from crude extract of olive leaves has been realized. The maximum adsorption capacity of oleuropein was found to be 140 mg g-1. Obtained MISPE method could be used for at least 10 times for purification of oleuropein from olive leaf.