Bazı 4,4? Oxybis-(N-Benzilideanilin) türevi bileşikleri ile teorik hesaplamalar
Theoretical calculations with some 4,4?- Oxybis (N-Benzylydeaniline) derivative compounds
  1. Tez No: 304577
  2. Yazar: ÖZGÜR ALGÜL CANAVAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada, tarafımdan sentezi yapılan bazı 4,4?-Oxybis(N-benzilideanilin) bileşiklerin termodinamik ve termokinetik özellikleri MOPAC2009 paket programında AM1, PM3 ve PM6 semi-empirik yöntemleri ile teorik olarak su ve DMF fazında hesaplandı.Hesaplanan oluşum ısısı (?Hf), entalpi (?H) ve entropi (?S) değerleri verileri kullanılarak, Gibbs serbest enerji değişim değerleri (?Gf ve ?G) ve bu değerler kullanılarak kinetik asitlik sabitleri (pKa(k)) ve termodinamik asitlik sabitleri (pKa(t)) teorik olarak hesaplandı. Ayrıca moleküllere ait nükleofilik özellikleri (?) ve proton afiniteleri (PA) değerleri hesaplandı.Yapılan hesaplamalar sonucu sentezlenen Schiff bazlarının ürün ve reaksiyon kararlılıkları incelendi ve bu moleküllerin termodinamik çalışmalarının daha kararlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, thermodynamic properties of some 4,4?-oxybis(N-Benzylydeaniline) derivaties, synthesized by us, were calculated theoretically using AM1, PM3 and PM6 semi-empirical methods.Gibbs free energy change (?Gf, ?G), the kinetic acidity constants, (pKa(k)), and thermodynamic acidity constants, (pKa(t)) were calculated in aqueous and DMF phase by using their heat of formation (?Hf), enthalpy (?H) and the entropy change (?S) values. Nucleophilic properties (?) and proton affinities (PA) were calculated using by (HOMO) and LUMO values of similied molecules.The result of calculations made to the product and the reaction of the resolve and synthesized Schiff sequence this is the more stable thermodynamic studies of molecules.