Sivas-Yavu bölgesi doğal zeolitinin fizikokimyasal karakterizasyonu
Physicochemical characterizatoin of natural zeolite from Sivas-Yavu region
  1. Tez No: 304589
  2. Yazar: ŞEVKET ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ORHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye, Dünya'nın doğal zeolit rezervleri olarak önde gelen ülkelerinden biridir. Bu yüksek lisans tezinde literatürde kısıtlı sayıda çalışma bulunan Sivas-Yavu bölgesi doğal zeolitinin ve bu zeolitin batch yöntemi ile iyon değiştirilmiş Ca2+ ve K+ formlarının X-ışını, DTA-TG ve FT-IR analizleri yapıldı, BET adsorpsiyon izotermleri çizdirilerek yüzey alanları ve gözenek yarıçapları bulundu ve SEM fotoğrafları çekildi.Bulunan sonuçlara göre, Sivas-Yavu bölgesi zeolitinin iki zeolit fazından oluştuğu ve bunların klinoptilolit ve mordenit olduğu görüldü. Ayrıca bu zeolitin doğal halinin yüksek oranda Ca içerdiği anlaşıldı. İyon değiştirilmiş formlarının yüzey alanında artışa neden olması dolayısıyla adsorbent olarak sanayide kullanılabileceği ve büyük moleküller için moleküler elek davranışı gösterebileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
Turkey has one of the biggest natural zeolite reserves in the world. In this master of science thesis, natural zeolite from Sivas-Yavu region, which has limited studies on literature, and its Ca2+ andK+ modified forms by batch method and their properties investigated by XRD, XRF, DTA-TG and FT-IR analysis and their surface areas and average pore diameters were found by BET adsorption isotherm and their SEM images were taken.Investigations showed that, natural zeolite from Sivas-Yavu region has two zeolite phase, which were found to be clinoptilolite and mordenite. Also, it was found to be that this natural zeolite has a high Ca rate. Due to modified forms of natural zeolite has a greater surface area, it can be used in industry and it can be used as a molecular sieve for big molecules.