Yavu (Yıldızeli-Sivas) yöresinde Orta Anadolu bindirme kuşağının tektonostratigrafisi ve deformasyon biçimi
Tectonostratigraphy and deformation style of the central Anatolian thrust belt in the Yavu (Yıldızeli-Sivas) area
- Tez No: 65198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ill ÖZET YAVU (YILDIZELİ - SİVAS) YÖRESİNDE ORTA ANADOLU BİNDİRME KUŞAĞININ TEKTONOSTRATİGRAFİSİ VE DEFORMASYON BİÇİMİ Erhan ERCANLI Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç. Dr. Haluk TEMİZ Bu çalışmada, Yavu (Sivas) yöresinde yer alan Orta Anadolu Bindirme Kuşağının tektonostratigrafisi ve yörede yüzeyleyen kaya birimlerinin tektonik deformasyon biçimleri incelenmiştir. İnceleme alanının stratigrafisi, otokton ve allokton birimler olmak üzere iki bölümde verilmiştir. Otokton birimlerin temelini Üst Kretase öncesinde metamorfizmaya uğramış düşük dereceli metamorfik kayaçlardan yapılı Akdağmadeni Litodemi oluşturur. Bu temel üzerinde Eosen yaşlı, kalın bir sedimanter-volkanosedimanter çökel topluluğu uyumsuzlukla yer alır. Eosen yaşlı birimler, Alt-Orta Eosen yaşlı Tokuş Formasyonu ve Orta-Üst Eosen yaşlı Kaletepe volkanitleri olmak üzere iki formasyona ayrılarak incelenmiştir. Tokuş Formasyonunun tabanında yer alan alüvyon yelpazesi çakıltaşları Susuzdağ çakıltaşı üyesi, kısmen resifal özellikli sığ denizel kireçtaşları Asar kireçtaşı üyesi, formasyonun en üst düzeylerini oluşturan yer yer volkanitlerin yer aldığı klastik kaya topluluğu ise Banaz kumtaşı üyesi olarak tanımlanmıştır. Eosen istifinin en üst kesimlerinde yer alan Orta-Üst Eosen yaşlı Kaletepe volkanitleri ise tüf, aglomera, bazaltik-andezitik lav akıntısı ve volkanojen kumtaşları ile temsilIV edilmektedir. Pliyosen yaşlı akarsu çökellerinden oluşan İncesu Formasyonu ve alüvyonlar tüm birimleri uyumsuzlukla üzerlemektedirler. Allokton konumlu birimler Üst Kretase yaşlı Tekelidağı Karışığı içerisinde yer almaktadır. Otokton konumlu birimler üzerinde tektonik dokanakla yer alan Tekelidağı Karışığı iki tektonik dilimden oluşmaktadır. Altta yer alan ve pelajik kireçtaşlarından oluşan dilim Şeyhhalil kireçtaşı, üstteki, pelajik kireçtaşı arakatkılı bazaltik volkanitler ise Hartoğlan volkanitleri olarak tanımlanmıştır. İnceleme alanının tektoniği, temel ve örtü kayalarını içeren bindirme sistemleri ile kontrol edilmektedir. K-G yönlü sıkışma altında, Eosen sonunda bölgeye yerleşen Tekelidağı Karışığının taban bloğunda önemli oranda kısalma meydana gelmiştir. Pliyosen yaşlı İncesu Formasyonunun deformasyon özellikleri, bölgede Üst Pliyosen-Kuvatemer döneminde de sıkışmanın devam ettiğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER : Orta Anadolu Bindirme Kuşağı, Yavu (Sivas), Tektonostratigrafi, Bindirme Tektoniği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc Thesis TECTONOSTRATIGRAPHY AND DEFORMATION STYLE OF THE CENTRAL ANATOLIAN THRUST BELT IN THE YAVU (YILDIZELİ-SİVAS) AREA Erhan ERCANLI Cumhuriyet University Institute of Sciences Geological Engineering Department Supervisor : Yrd. Doç. Dr., Haluk TEMİZ This study aims to determine the tectonostratigraphy and tectonic deformation style of the Central Anatolian Thrust Belt in the Yavu (Sivas) area. The stratigraphy of the Yavu area is given two groups such as, autochthone and allochthone rock units. Autochthone units are made of three formations. These are, from bottom to top the Akdağmadeni Lithodem which is represented by low-grade methamorphic rocks, the Tokuş Formation and Kaletepe volcanics. The Eocene Tokuş Formation and Kaletepe volcanics uncombformably overlies the Akdağmadeni lithodem. The Early-Middle Eocene Tokuş Formation is made up by three members which are Susuzdağ conglomerate, Asar limestone and Banaz sandstone. The Middle-Late Eocene Kaletepe volcanics comformably overlie Tokuş Formation. The Pliocene incesu Formation and alluviums uncomformaly overlie all units in the investigated area. Allochthone rock units represented by Late Cretaceous Tekelidağı melange which is thrust from north to south onto the Eocene basin deposits. The Tekelidağı melange consists of two thrust sheets which are from bottom to top Late Cretaceous Şeyhhalil limestone and Hartoğlan volcanics.VI The tectonics of the investigated area is controlled by the thrust systems comprising both basement and cover rocks. The important shortening is occured in the footwall of the Tekelidağı melange since Eocene. The tectonic deformation style of the Pliocene incesu formation reflects recent compression in the Yavu area. KEY WORDS: Central Anatolian Thrust Belt, Yavu (Sivas), Tectonostratigraphy, Thrust Tectonics.