Türkiye'deki işletmelerde endüstriyel tasarımın yeri ve algılanma biçimi: Arçelik A.Ş. üzerine bir örneklem
The position and perception of industrial design by the companies in Turkey: A case study on Arçelik A.Ş.
  1. Tez No: 304592
  2. Yazar: ELİF ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL HAKAN KAĞNICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, İşletme, Industrial Design, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Küreselleşme ve teknolojik gelişmelerle rekabetin arttığı pazar koşullarında farklılık yaratmak önem kazanmaktadır ve bu farklılık kavramsal, işlevsel ve estetik olarak endüstriyel tasarım ile sağlanmaktadır.Bu tez çalışması ile işletmeler için endüstriyel tasarımın yeri ve algılanma biçimi araştırılarak Arçelik A.Ş. üzerine bir örneklem çalışması yapılmıştır. Araştırma kapsamında Arçelik A.Ş.de anket çalışması uygulanmıştır. Anket çalışması ile endüstriyel tasarıma bakış açıları, süreçleri, aşamaları ile işletme fonksiyonları ile olan etkileşimler incelenmiştir.Bu çalışma sonucunda endüstriyel tasarım disiplininin işletmelerde genel olarak farkındalığının bulunduğu ancak içeriği konusunda eksik bilgilere sahip olunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Making difference is becoming more important as the market gets more competitive by the help of the globalization and technological improvements. This difference is accomplished by the industrial design in terms of concept, functionality and aesthetics.In this thesis a study has been prepared to research about the position and perception of industrial design by the companies and a case study has been made on Arçelik A.S. A survey study has been applied in this research. In this survey the viewpoints on industrial design, processes, steps and the interactions with the company functions has been studied.The result of the study is that industrial design is being known in general terms and is being used in the company however awareness should be increased in terms of competition.