Characterization of hot rolled micro alloyed steels produced in Isdemir
İsdemir?de üretilen sıcak haddelenmiş mikro alaşımlı çeliklerin karakterizasyonu
- Tez No: 304610
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN TÜRKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezde, farklı haddeleme parametrelerinin mikro alaşımlı çeliklerin mekanik özellikleri üzerinde yarattığı değişkenliğin belirlenmesi üzerine amaçlanmıştır. Ayrıca bu çalışma sonrasında, Türkiye'de henüz üretilmeyen API X70 ve daha üzeri kalitelerin üretilebilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada kimyasal kompozisyon değişimlerinin ve farklı sıcaklıklarda haddeleme pratiklerinin (sarılma ve ikmal sıcaklıkları) mekanik özellikler üzerindeki etkisi belirlenmişir. Mikro yapı, kimyasl kompozisyon, sıcaklık değişimleri ve çökelme davranışlarında korrelasyonun mekanik özellikler üzerinde ki etkisi araştırılmıştır.Eylül, 2011
Özet (Çeviri)
The effect of different hot mill processing parameters and their influence on the variability of mechanical properties of micro-alloyed steels has been studied. Also aim of this work is to learn how to produce micro-alloyed steel in Turkey and supply good raw material to end users. There is no any factory in Turkey which produces API X70 and higher quality steels. This work presents an analysis of the relative contribution of the different chemical composition and hot rolling mill processing parameters to the variability of micro-alloyed steels. The variation in finishing and coiling temperature results in mechanical properties. A correlation between the various microstructural features, chemical composition and precipitation behavior, with mechanical properties is presented.September, 2011