Bilimsel süreç becerileri odaklı fen ve teknoloji eğitiminin ilköğretim öğrencilerinin bilimsel süreç becerileri, motivasyon, tutum ve başarı üzerine etkileri
The effects of science and tecnology education based on scientific process skills on scientific process skills, motivation, attitude, and achievement of elementary school students
  1. Tez No: 304643
  2. Yazar: SEÇKİN MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜYE DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Çalışmanın amacı, bilimsel süreç becerileri odaklı Fen ve Teknoloji eğitiminin, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin BSB'leri (Bilimsel Süreç Becerileri), bilimsel tutumları, fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ve akademik başarıları üzerine etkisini incelemektir.Çalışma, öntest-sontest kont¬rol gruplu yarı deneysel modele göre desenlenmiş ve 2009-2010 Eğitim Öğretim yılında Kırklareli ili, Lüleburgaz İlçesine bağlı 2 İlköğretim Okulunda, bir deney ve bir kontrol gruplu olarak toplam 43 7. Sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın nicel yöntemine ilişkin deney ve kontrol grubu öğrencilerine, Bilimsel Süreç Değerlendirme Testi, Bilimsel Tutum Ölçeği, Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği ve Başarı Testi ön ve sontest olarak uygulanmıştır. Araştırmanın nitel yöntemine ilişkin olarak deney grubu öğrencilerinden durum çalışmasından (case study) elde edilen veriler hem nicel hem de nitel olarak incelenmiştir. Elde edilen nicel verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Science) 11.5 ve Microsoft Office Excel programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Aritmetik Ortalama, Standart Sapma, Bağımlı Örneklemler İçin t-Testi, Bağımsız Örneklemeler İçin t-Testi ve ANCOVA kullanılmış ve elde edilen veriler 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Nitel veriler ise Hyperresearch Bilgisayar Programı kullanılarak analiz edilmiştir.Elde edilen nicel veriler incelendiğinde, deney ve kontrol gruplarının motivasyon ve tutum son puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının BSB ve başarı son puan ortalamaları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmezken, deney grubu lehihe bir artış elde edilmiştir. Ayrıca, BSB odaklı Fen ve Teknoloji eğitimi verilen deney grubu öğrencilerinin BSB, motivasyon ve başarıya ilişkin öntest ve sontest puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmektedir. Deney grubundan elde edilen nitel veriler incelendiğinde de, BSB odaklı Fen ve Teknolji eğitiminin öğrencilerin BSB, motivasyon, tutum ve başarıları üzerine olumlu etkisi olduğu açık olarak görülmektedir.Çalışmadan elde edilen hem nicel hem de nitel bulgular, BSB odaklı fen ve teknoloji eğitiminin öğrencilerin BSB, motivasyon, tutum ve başarıları üzerine olumlu etkisi olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether the Science and Technology education based on scientific process skills affects scientific process skills, scientific attitude, motivation toward science learning, and academic achievement of the seventh grade elementary students.This study was designed as quasi-experimental model with pre and posttest control group and carried out with one experiment and one control group consisting of totally 43 seventh grade elementary students in Luleburgaz, Kırklareli within the 2009-2010 academic year. In this study, both qualitative and quantitative research methods were used. Scientific Process Assessment Test, Scale of Scienctific Attitude, Scale of Motivation toward Science Learning, and Test of Academic Achievement were administrated as pre and posttest to both the students of control and experiment groups for the quantitative part of the study. Besides, the data collected from the case studies of the experiment group for the qualitative part of the study were examined as both qualitative and quantitative. For the quantitative analysis of the data collected in the study, the SPSS (Statistical Package for the Social Science) 11.5 and Microsoft Office Excel were used. The data obtained were analyzed by using frequencies, percentage, arithmetic mean, standard deviation and t-test for independent groups, paired variables t-test, and ANCOVA. Results obtained were assessed with 0.05 significant level. Also, for the data of the qualitative analysis collected in the study, Hyperresearch Program was utilized.According to the results of this study, while the significant difference was found between the experiment and control group related to the posttest scores of motivation toward science learning and scientific attitude, difference between in the posttest scores on their scientific process skills and academic achievement was not significant at the p= 0.05 level, but the difference was favour in the experiment group. In addition, for experiment group, the significant difference was established between the pre and posttest scores on their scientific process skills and academic achievements at the p= 0.05 level. When the qualitative data obtained from the experiment group was investigated, it was obviously seen that instruction science and technology based on scientific process skills had positive effect on improving scientific process skills, attitude towards science, motivation towards learning science, and academic achievement of the experiment group students.In the light of the data obtained, it can be claimed that the instruction science and technology based on scientific process skills had an important effect on the improvement of scientific process skills, motivations, attitudes, and academic achievements of the students.