Progresif kalıplarla derin çekme otomasyonu
Automation of progressive deep drawing dies
  1. Tez No: 304644
  2. Yazar: SERKAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ALTINBALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde, modern toplumların ekonomilerinin ve büyümelerinin temelini sanayileşme oluşturmaktadır. Makine ve takım sanayindeki gelişmeler de her geçen gün rekabeti ve üretimdeki kaliteyi arttırmaktadır. Günümüzde ve gelecekte bu rekabetçi koşullarda biz de varız diyebilmemiz için gerekli olan teknolojiye yatırım yapmalı ve bu teknolojiyi kullanabilmeliyiz.Çevremize baktığımızda evlerdeki araç, gereçlerden otomobil parçalarına kadar nerdeyse tamamının değişik kalıplar ile üretildiğini görmekteyiz. Rekabetin son hızla devam ettiği endüstriyel alanlarda başarılı olabilmek ve ayakta kalabilmenin yolu kaliteli, ekonomik ve kısa sürede istenen üretimi yapabilmekten geçtiğini unutmamalıyız. İşte bu durum kalıpçılık alanının önemini ortaya koymaktadır.Kalıpçılık, günümüzde endüstriyel üretim alanlarının vazgeçilmez seri üretim tekniğidir. Kalıpçılığın birçok türü olmakla beraber bu modülde progresif çekme kalıplarının tasarım ve maliyet analizi hakkında bilgiler vermekle beraber, karmaşık üretim yöntemlerinin aslında daha ekonomik olduğunu, geleneksel üretim yöntemlerine göre daha karlı olduğunu çeşitli verilere dayanarak inceleme yapacağız.Progresif derin çekme kalıplarında çekme olayının yanı sıra, kesme , delme , kamlı delme gibi diğer sac kalıpçılığı branşları da bir arada kullanılır. Karmaşık kalıplama tekniklerinin kullanılmasıyla birkaç operasyonda çıkması gereken parçanım tek bir operasyonla çıkmasına olanak sağlayan maliyetli bir kalıpçılık yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, industrialization is the major point of economical developtment in modern societies. The development in machine and tool industry increases the competition and manufacturing quality day by day. In case of surviving in this competitive conditions, we should be able to use and invest this technology.Many gadgets such as household appliance and automobile parts are manufactured by various dies. In order to have the success and in this industry, the production must be done of good quality, economic and in short time. In this case, the importance of molding is conceived.Molding is he indispensable production method in industrial production facilities. Despite many methods of molding; in this module, cost analysis and design of progressive deep drawing dies are instructed. Also depending on various datum, benefits against traditional methods and cost analysis against complex manufacturing methods are investigated.In deep drawing dies, many sheet metal forming fundamentals are used such as cutting, blanking together with deep drawing. Complex molding technique is an expensive method allows the product to be manufactured at first process