Doğu Karadeniz bölgasi fındık bahçeleri karıncalarının (Hymneoptera; Formicidae) faunistik ve taksonomik açıdan araştırılması
Taxonomic and faunistic investigations on ant(Hymneoptera; Formicidae)fauna of nut orchards in Eastern Black Sea region
  1. Tez No: 304646
  2. Yazar: MEHMET OZAN OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NİHAT AKTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, 2010 ? 2011 yılları arasında Doğu Karadeniz Bölgesi'nin deniz seviyesinden 830 m.'ye kadar olan yüksekliklerindeki fındık bahçelerinde dağılım gösteren karınca faunası taksonomik ve faunistik yönden araştırılmıştır.Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerine bağlı 37 farklı lokalitede yürütülen araştırmada, 4 altfamilyaya ait 13 cins ve 34 tür saptanmıştır. Bu türlerden 1'i (Myrmica bessarabica) Türkiye için, 20'si (Hypoponera eduardi, Myrmica bessarabica, Myrmica gallienii, Crematogaster schmidti, Crematogaster ionia, Leptothorax affinis, Tetramorium chefketi, Tetramorium semilaeve, Tetramorium ferox, Dolichoderus quadripunctatus, Camponotus piceus, Camponotus candiotes, Camponotus truncatus, Prenolepis nitens, Lasius brunneus, Lasius platythorax, Lasius turcicus, Lasius niger, Formica gagates, Formica cinerea) Doğu Karadeniz Bölgesi için ilk kayıttır. İki taxon'un ise kesin tanısı yapılamamıştır.Fındık bahçelerinde bulunan türler arasında en yaygın olanlar, 37 lokalitenin 34'ünde bulunan Lasius alienus ile 31'inde bulunan L. brunneus'tur.Araştırma sırasında Fındık bahçelerinde ağaçlara zarar veren Aphidlerle ?trophobiosis? tarzında simbiyotik ilişkiye giren türlerin Crematogaster, Solenopsis, Lasius, Camponotus, Formica cinslerine ait oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in 2010 and 2011 in order to taxonomically and faunistically investigate the ant fauna of nut orchards up to 830 m a.s.l. in eastern Black Sea Region.34 species within 13 genera belonging to 4 subfamilies were determined in 37 different localities studied in Ordu, Giresun, Trabzon, Rize and Artvin provinces. Among these, 1 species (Myrmica bessarabica) is a new record for Turkey, and 20 species (Hypoponera eduardi, Myrmica bessarabica, Myrmica gallienii, Crematogaster schmidti, Crematogaster ionia, Leptothorax affinis, Tetramorium chefketi, Tetramorium semilaeve, Tetramorium ferox, Dolichoderus quadripunctatus, Camponotus piceus, Camponotus candiotes, Camponotus truncatus, Prenolepis nitens, Lasius brunneus, Lasius platythorax, Lasius turcicus, Lasius niger, Formica gagates, Formica cinerea) are new records for eastern Black Sea Region. Exact identifications of two taxa could not be performed.The most common species found in nut orchards were Lasius alienus and L. brunneus with 34 and 31 records, respectively, within the 37 localities studied.The species exhibiting a ?trophobiotic? symbiosis with aphids giving damage to nut trees were found to be of the genera Crematogaster, Solenopsis, Lasius, Camponotus, Formica.