Numerical investigation of a non-Newtonian fluid flow through a contraction pipe
Daralan kesitlerde Newtonyen olmayan akışkanın akışının sayısal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 304667
  2. Yazar: MÜNİRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET PINARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada boru içerisindeki ani kesit daralması yakınlarında akış özellikleri analiz edilmiştir. Çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, bölüm üyelerimizden birisi tarafından daha önce su ile PIV (Particle Image Velocimetry) yöntemi kullanılarak yapılmış olan deneysel çalışma, sayısal simülasyon sonuçları ile karşılaştırılmıştır. İkinci aşamada, belirli Re değerleri için su ve inelastik non-Newtonyen bir akışkan olan polyacrylamide çözeltisi ile yapılan sayısal simülasyonlar karşılaştırılmıştır. Son aşamada, polyacrylamide için daha küçük Reynolds sayılarını da gözlemlemek amaçlı değerlerle simülasyonlar yapılmıştır. İlk aşamadaki sonuçlar deneysel ve sayısal simülasyon sonuçlarının birbirini oldukça iyi bir şekilde doğruladığını gösterdi, bu da kullanılan yazılımın doğru ve güvenilir olduğunu göstermektedir. Çalışmanın ikinci ve üçüncü aşamasındaki sonuçlar, Newtonyen ve non-Newtonyen akışkanların akış özellikleri arasındaki farklılıkları göstermektedir. Aynı Reynolds sayısı için, non-Newtonyen akışkan için elde edilen akış yönündeki ve akışın enine yöndeki hız değerleri Newtonyen akışkana göre çok daha küçük iken, non-Newtonyen akışkan için elde edilen vorteks değerlerinin Newtonyen akışkana göre daha yüksek olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
Flow characteristics near a sudden contraction for a pipe is analyzed in this study. The study consists of three phases. In the first phase, existing experimental results for water using a Particle Image Velocimetry (PIV) method performed by one of our group members were compared with numerical simulation results. In the second phase, for certain Re values, numerical simulation results for water and polyacrylamide solution, which is an inelastic non-Newtonian fluid, were compared. In the last phase, numerical simulations were performed for polyacrylamide considering smaller Reynolds numbers. The results of first phase studies show that experimental and numerical results agree with each other fairly well; demonstrating that the numerical software we use is correct and dependable. The results of second and third phase studies show that the differences between flow characteristics of Newtonian and non-Newtonian fluids. For the same Re, streamwise and transverse velocity values for non-Newtonian fluid are much smaller than the Newtonian fluid while the vorticity values for non-Newtonian fluid are higher than Newtonian fluid.