Toprakkale-İskenderun otoyolu Payas-İskenderun alanının stratigrafisi
Toprakkale-İskenderun motorway the stratigrapy of Payas- İskenderun area
  1. Tez No: 304666
  2. Yazar: MUSTAFA AYDIN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışma alanı, Amanos dağlarının batı yamacında yer alıp, batıda yapısal denetimli bir çöküntü havzası olan İskenderun Körfezi ile sınırlandırılmıştır. Bu çalışma ile Payas - İskenderun alanının detay stratigrafi incelemesi yapılmıştır. Haritalama alanında farklı stratigrafik ve yapısal konuma sahip kayastratigrafi birimleri ayırtlanarak haritalanmıştır.Çalışma alanında temeli, karbonat yapılışlı yer yer dolomitik, sığ deniz ortamında çökelmiş Mesozoyik (Geç Triyas - Kretase) yaşlı Demirkazık formasyonu ve bölgeye Geç Kretase'de yerleşen Kızıldağ Ofiyoliti ile temsil edilen kayastratigrafi birimleri oluşturur. Karbonatlı kayaçlar oldukça geniş yayılımlı, baskın olarak otokton olmakla birlikte yer yer de ofiyolitli seri içinde büyüklü küçüklü allokton kütleler halinde gözlenirler. Başlıca serpantinitler ile temsil edilen ofiyolitik kayaçlar yer yer aşırı ayrışmalı, ezilmiş, bol çatlaklı ve kırıklı bir yapı gösterir.Mesozoyik temeli oluşturan Demirkazık formasyonu ile Kızıldağ Ofiyoliti, denizel kökenli sileks - cort bantları içeren, erime boşluklu kireçtaşlarından oluşan Lutesiyen yaşlı AImacık formasyonu tarafından açısal uyumsuzlukla üzerlenir. Birim sileksli kireçtaşı, kumtaşı - kiltaşı ardalanmasından oluşan kırıntılı çökellerin oluşturduğu sığ denizel ortamı simgeleyen Miyosen yaşlı Kuzgun formasyonu tarafından açısal uyumsuzlukla üstlenir.Çalışma alanının en genç birimini Kuvaterner Alüvyonu oluşturmaktadır. Alüvyon çalışma alanında geniş birikinti konileri ve yamaç yelpazeleri şeklinde oldukça kalın sayılabilecek bir istif oluşturmaktadır. Bu düzeyler bölgenin güneybatı kesimlerinde oldukça geniş bir yayılım sunmaktadır.İnceleme alanı sınırları dahilinde yapımı devam eden Toprakkale -İskenderun Otoyol çalışmaları sırasında Sarıseki beldesinin doğusundan geçen güzergahta Demirkazık formasyonu içinde bir dizi paleo-heyelan alanlarına rastlanmıştır.Otoyol çalışmaları esnasında bu kesimlerde açılacak olan yarmaların adı geçen paleo - heyelanları yeniden harekete geçireceği jeoteknik çalışmalarla saptanmış ve bir dizi önlem projesi hazırlanmıştır.Çalışma alanının jeoloji haritasının yanı sıra, genelleştirilmiş stratigrafi kesiti, stratigrafik korelasyon çizelgesi, jeoloji enine kesitler ve gül diyagramları hazırIanmıştır.
Özet (Çeviri)
The studied area which is surrounded by the Amanos Mountains from the east and tectonically controlled collapsation basin of İskenderun Gulf. In this study detailed stratigraphical investigation has been carried out around Payas - İskenderun (Hatay) area. In the mapping area different stratigraphic and tectonic based lithostratigraphic units have been outcropped.Through the investigated area the base lithostratigraphic units outcropped as shallow marine character of dolomitic in some places, carbonated Upper Triassic-Cretaceous aged Demirkazık formation and Kızıldağ ophiolites which are emplaced in the area during Upper Cretaceous. Carbonate rocks mostly observed as autochtonous and seldom allochtonous. Basically serpentinite containing ophiolitic rocks altered in some sectors, squeezed, frequent cracks and broken structured.Mesozoic aged Demirkazık formation and Kızıldağ ophiolites uncoformably overlain by marine limestone, containing silicified nodules and karstic cavities of the Almacık formation (Lutetian). Silicified limestone uncorformably overlain by shallow marine Kuzgun formation (Miocene) which shows sandstone-claystone alternation.The youngest units of study are represented by Quaternary succession of the Alluvium. Alluvium have a vide range extentions at the southeast part of the investigated area. In the studied area alluvium has considerable thick columns containing alluvial fans and cones.On the Toprakkale - İskenderun Motorway construction baseline there has been some paleo - landslide areas encountered which have been taken place in Demirkazık formation at the east of Sarıseki village. Paleo - landslide areas will be disturbed by means of excavations due to road construction. By the soil investigation results, road slopes found instable. Under these investigation results some sophisticated protection projects done for stability against potential landslides.