4- piperidin karboksilikasitin asidik ortamda bakırın korozyon davranışlarına etkisinin araştırılması
The inhibition effect of 4- piperidinecarboxylicacid on the corrosion performance of copper in H2SO4 solution
  1. Tez No: 304668
  2. Yazar: EMİNE ALET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFEZA KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, 4- Piperridin Karboksilikasitin bakırın korozyonuna inhibisyon etkisi 0,5M H2SO4 çözeltisinde potansiyodinamik polarizasyon ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi kullanılarak araştırılmıştır. 4- Piperridin Karboksilikasitin farklı derişimlerde akım-potansiyel eğrileri ve Nyquist eğrileri elde edilmiştir. 4- Piperridin Karboksilikasit içeren ve içermeyen 0,5 M H2SO4 çözeltilerinde bakır elektrotun 1 saat süre sonunda taramalı elektron mikroskopu(SEM) ile yüzey görüntüleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlardan 4- Piperridin Karboksilikasit 0,5M H2SO4 çözeltisinde bakırın korozyonunu engellemektedir. Bu koşullardaki inhibisyon etkisi inhibitor derişiminin artmasıyla arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the inhibition effect of 4- Piperridinecarboxylicacid on the corrosion performance of copper has been investigated in 0,5M H2SO4 solution using potentiodynamic polarization and electrochemical impedance spectroscopy(EIS). Current-potential curve and Nyquist diagrams were obtained in different concentrations of 4- Piperridinecarboxylicacid. The surface morphology of copper after their exposure to 0,5 M H2SO4 solution with and without of 4- Piperridinecarboxylicacid with one-hour immersion time was examined by scanning electron microscopy (SEM). The obtained results show that, 4- Piperridinecarboxylicacid inhibits corrosion of copper in 0,5M H2SO4 solution. This inhibition effect more pronounces with increasing inhibitor concentration at these conditions.