Systematic design of carton separating machine
Karton ayırma makinesinin sistematik tasarımı
  1. Tez No: 304675
  2. Yazar: HULUSİ DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Oluklu kartonlar eşyaları korumak için mukavva kutu yapımında kullanılırlar. Mukavva kutular tek bir parça için istenilen modeli elde etmek için düz bir levha kartonun kesimi ve katlanmasıyla yapılırlar. Düz levha kartonun istenmeyen kısımları istenilen tek parça modelden ayrıştırılır. Bu ?istenmeyen modelin ayrılması? olarak adlandırılır. Tüm adımlar ?istenmeyen modelin ayrılması? hariç seri imalat makinelerinin kullanımıyla gerçekleştirilir. Bu genellikle modelleri müşterilere göndermeden önce ki son üretim basamağıdır. İstenmeyen kısmı ayırmak için son basamak genellikle pnömatik testere veya keser kullanan bir elemanın kullanımıyla istenilen tek parça modeli oluşturmak için elle yapılır. Bu manüel işlem üretimi yavaşlatır ve kartonun kenarında oluk yapısının burulması, yırtılması gibi zararlar oluşturur. Bu tez çalışmasında ?istenmeyen modelin ayrılması için? otomatik bir makine tasarımı sistematik tasarım teknikleri kullanılarak yapılmaktadır. Sistematik tasarımda kavramsal tasarım, somut tasarım ve detay tasarım aşamaları makine tasarlamada kullanılmaktadır. Bu çalışma ayrıca elde edilen sonuçları içeren her aşamanın basamaklarını verir.
Özet (Çeviri)
Corrugated cardboards (carton boards) are used for making containers to protect goods. Containers are made by cutting and folding a flat sheet of corrugated cardboard to obtain a desired pattern for one-piece package with fold-down corner. Undesired portions of the flat sheet cardboard are separated from the desired one-piece pattern. This may be called as ?the separation of the undesired pattern?. All of the steps are carried out using mass productions machines except ?the separation of the undesired pattern? that is usually the last production step before shipping the patterns to customers. The last step is usually performed manually using an employee who uses tools such as pneumatic saw or an adze to separate the unwanted portion form the desired one-piece pattern. This manual process slows down the production and creates damages on the edges of the cardboard such as buckling of flute structures, tears, and etc. This thesis aims to design an automated machine for ?the separation of the undesired pattern?. It uses systematic machine design methodology, which consists of conceptual design, embodiment design, and detail design stages. It also provides the steps of each phase including the results obtained.