Yeni nesil bina malzemeleri için faz değiştiren madde geliştirilmesi
Development of phase change materials for new generation building materials
  1. Tez No: 304674
  2. Yazar: SİBEL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME ÖMÜR PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada beton karışımlarda Faz Değiştiren Madde(FDM) kullanımıyla mekanik dayanımını koruyarak ısıl performansının iyileştirilmesi amaçlanmıştır. FDM olarak, faz değiştirme sıcaklıkları 26 ? C ve 23 ? C ve gizli ısı değerleri 110 J/g olan mikrokapsüllenmiş parafin kullanılmıştır. Geliştirilen FDM'li beton karışımlarda FDM miktarının artmasıyla betonun yayılma ve reoplastik görünümlerinde iyileşme olduğu gözlenmiştir. Değişen FDM miktarlarına göre hazırlanan beton karışımlarının şahit (FDM'siz) numuneye göre basınç mukavemetinde C85'den C60 beton sınıfına kadar düşüş meydane gelmiştir. FDM'li tüm beton karışımların depoladıkları ısının şahit örnekten daha yüksek olduğu ve en yüksek değerin, hepsinden daha düşük kütlesi olmasına rağmen, 7750 J ile şahitten %78 daha fazla olarak, %10 FDM'li beton karışımda elde edilmiştir. Hidratasyon sıcaklığı ve ısısı ile yapılan denemelerde de FDM'nin artırıcı etkisi olduğu görülmüştür, ancak bu sonuçların uzun süreli deneylerle tekrarlanması gereklidir. Elde edilen sonuçlar, FDM'li beton karışımların yapı endüstrisinde kışın ısıtma ve yazın soğutma enerjisinden tasarruf sağlayacak bir ürün olmaya aday olduğunu göstermektedir. Ülkemizde enerji tüketiminde ikinci büyük sektör olan binalarda yaygın olarak kullanılan fosil yakıt tüketiminin azaltılmasıyla iklim değişikliğine yol açan sera gazlarının emisyonu da önemli miktarda azaltılabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to improve thermal performance of concrete mixes, while keeping their mechanical strength, by adding Phase Change Materials (PCM). Microencapsulated paraffin with phase change temperatures of 26 ? C and 23 ? C and latent heat of 110 J/g was used as PCMs. For the concrete mixes with PCM developed here, it was seen that rheoplastic property was improved with increasing PCM content. Mechanical strength of concrete mixes with different PCM contents were decreased with respect to a blind (no PCM) sample from correponding concrete class of C85 to C60. Heat stored by all the concrete mixes with PCM was measured to be higher than the blind sample and the maximum value was attained as 7750 J for conctrete mix with 10%PCM, even though it had the lowest mass of all the samples. Hidration heat and temperature measurement experiments also revealed that PCM had an enhancing effect, but these results need to be confirmed with longer duration experiments. The results achieved show that the concrete mixes with PCMs are candidate products that can conserve energy from heating in winter and cooling in summer for building industry. Reduction of fossil fuel consumption in buildings, which is the second largest energy consuming sector in Turkey, can lead to significant reduction of greenhouse gases that lead to climate change.