Ratlarda mide mast hücreleri üzerine akut etanol alımının etkisi
- Tez No: 40635
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN CÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada etanolun mide duvarı mast hücrelerini nasıl etkilediği araştırıldı. Bu gaye için kırk adet erkek albinorat kullanıldı. Ratlar dört gruba ayrıldı. Yirmi saat aç bırakılan ratlar, eter anestezisi altında kontrol grubuna 1 mi distile su, deney gruplarına %50, %75 ve %96 lık konsantrasyonlarda 1 mi etanol nasogastrik sondayla verildi. Bir saat sonra, mide çıkarıldı, ön mide, glandular mide antrumu ve glandular mide fundusu olmak üzere üç kışıma ayrıldı. Carnoy solüsyonu ile tesbit edildi. Beş mikrometre kalınlığında alınan doku kesitleri hematoksilen-eosin ve toluidin mavisi ile boyanarak incelendi. Bütün deney gruplarında mukoza erozyonları, submukozada ödem ve iltihabı hücre infiltrasyonu, submukoza ve seroza damarlarında hiperemi görüldü. Hasarın şiddeti etanol konsantrasyonu ile doğru orantılı olarak artıyordu. Toluidin mavisi ile mast hücreleri koyu menekşe-mor renginde görüldü. Daha seyrek granül içerenlerde granüller kırmızımsı-mor, çekirdek mavi olarak seçiliyordu. Her üç anatomik bölgeninde mukoza, submukoza ve muskular tabakalarındaki mast hücreleri sayısal olarak değerlendirildi, ön mide muskular tabakası dışındaki bütün bölgelerde etanol konsantrasyonu arttıkça toplam mast hücre sayısının azaldığı gözlendi. Bütün bölgelerde etanol konsantrasyonu arttıkça degranüle mast hücre oranı ise artıyordu. Bu çalışmada; etanola bağlı mide hasarlarında mast hücrelerinin rol oynadığını morfolojik delillerini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was investigated that how ethanol affects on mast cells of stomach wall. For this purpose, 40 male Albino rat were used. The rats were devided into four groups. After 20 hours of fasting, control group was given 1 ml of distiled water, and study group 1 ml of ethanol in the percentage of 50,75 and 96 by nasogastric tubes. One hour later, the stomachs of rats were excised and separeted into there parts as forestomach, glandular antrum and glandular fundus. They all were fixed with Carnoy solution. Five micrometer sections were taken and stained with hematoxylin-eosin and toluidin blue solutions, and investigeted. Mucosal erosions, submucosal edama, polymorphonuclear infiltration and hyperemia in the vessels of submucosa and serosa were seen in all study groups. The severity of damage were parallel to the concentration of ethanol used. The mast cells were stained dark violet with toluidin blue. In the mast cells including few granules, the granules were seen as reddish- violet and nuclei were blue. In mucosa, submucosa and muscular layer belonging to three anatomical regions of stomach, the mast cells were evaluated. All layers except for forestomach muscular layer showed a decreasing number of mast cells, the rate of degranulated mast cells increased parallel to the increased concentrations of ethanol in all regions. In the study, we tried to reveal the morphological evidences of mast cells in ethanol-induced stomach injuries.