Akut lösemi ve solid tümörlü hastalarda febril nötropeni ataklarının değerlendirilmesi
Evaluation of febrile neutropenia attacks in patients with acute leukemia and solid tumors
- Tez No: 819086
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CARTI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Febril nötropeni miyelosupresif kemoterapinin en sık komplikasyonlarından biridir. Kanserli çocuklarda hastaneye yatışta başta gelen nedenler arasındadır. Bu çalışmada hastanemizde akut lösemi ve solid tümör tanılarıyla takip edilen hastaların febril nötropeni (FEN) ataklarının klinik özellikler, laboratuvar bulguları, uygulanan tedaviler ve tedavi sonuçları açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ocak 2012-Kasım 2021 arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Kliniği'nde kanser nedeniyle takip ve tedavisi devam eden 1 ay-18 yaş arasındaki 95 hastanın 242 FEN atağı geriye dönük olarak dosya kayıtlarından incelendi. Hastaların demografik özellikleri, kanser tanı ve tedavi bilgileri, fizik muayene bulguları, laboratuvar parametreleri, atak sırasında ateş ve nötropeni süreleri, ateş odağı ve kültürde üreyen mikroorganizmalar, görüntüleme bilgileri, uygulanan antimikrobiyal tedaviler ve yoğun bakım ihtiyacı standart bir forma kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortanca yaşı 7,9 (1-17) olup %45,2'si ALL, %41,1'i solid tümörler ve %13,7'si AML'den oluşmaktaydı. En sık FEN atağı %57 oranında akut lösemi indüksiyon tedavisi sırasında görüldü. Hastaların %65,3'ü evden hastaneye başvurmuştu ve % 46,7'sinin ateş dışında yakınması yoktu. Fizik muayenede %32,4 hastada bulgu saptanmazken, %42,3'ünde mukozit, %26,6'sında kateter bölgesinde hiperemi/akıntı, %16 hastada solunum seslerinde patoloji görüldü. FEN atağı sırasında ortalama MNS 193/mm³ (0-1000), CRP ortalama 47,1 mg/L (maksimum:312) saptandı.
Özet (Çeviri)
Febrile neutropenia is one of the most common complications of myelosuppressive chemotherapy. It is among the leading causes of hospitalization in children with cancer. In this study, it was aimed to evaluate the febrile neutropenia (FN) attacks of patients followed up in our hospital with the diagnosis of acute leukemia and solid tumor in terms of clinical features, laboratory findings, treatments applied and treatment results. Between January 2012 and November 2021, 242 FN attacks of 95 patients aged 1 month to 18 years who were followed up and treated for cancer in Aydın Adnan Menderes University Hospital Pediatric Hematology-Oncology Clinic were retrospectively analyzed from their file records. Demographic characteristics of the patients, cancer diagnosis and treatment information, physical examination findings, laboratory parameters, fever and neutropenia durations during the attack, fever focus and microorganisms grown in the culture, imaging information, antimicrobial treatments applied, and intensive care need were recorded in a standard form. The median age of the patients included in the study was 7.9 (1-17), with 45.2% ALL, 41.1% solid tumors and 13.7% AML. The most common FN attack was seen during acute leukemia induction treatment with a rate of 57%. 65.3% of the patients applied to the hospital from home, and 46.7% had no complaints other than fever. While no signs were found in 32.4% of the patients on physical examination, 42.3% had mucositis, 26.6% had hyperemia/discharge at the catheter site, and 16% had pathology in respiratory sounds. During the FN attack, the mean ANC was 193/mm³ (0-1000), and the mean CRP was 47.1 mg/L (maximum: 312). CRP was found to be statistically significantly higher in the group of patients who died.