Melamin içeren bazı moleküllerin geometrik ve spektroskopik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of molecular structure and spectroscopic properties of some molecules containing melamine
- Tez No: 304719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezin amacı melamin içeren 2,4,6-triamino -1,3,5-triazin-1-ium acetate acetic acid solvate monohydrate, melaminium salt: 2,4,6-triamino- 1,3,5-triazin-1,3-ium tartrate monohydrate, p-nitroanilinium perklorat kristallerinin taban durumunda spektroskopik özelliklerini Hartree-Fock (HF) ve Becke-3-Lee-Yang-Parr (B3LYP) yöntemleri ile uygun temel setlerle incelemektir. Bu moleküllerin seçilme nedeni, bunların birçok endüstriyel alanda kullanılan etkin endüstriyel materyaller olmalarıdır. Bu tür moleküller için literatürde birçok çalışma mevcuttur.Bu çalışmada melamin içeren farklı üç molekül için kararlı yapılar ve yapısal parametreler elde edildikten sonra, moleküllerin IR ve NMR spektrumları incelenmiştir. Hesaplanan değerlerle deneysel değerler arasındaki uyum tartışılmış ve sonuçların doğruluğu hakkında yorumlar yapılmıştır. Böylece kullanılan hesaplama modellerinin güvenilirliği deneysel verilerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate spectroscopic properties of 2,4,6-triamino -1,3,5-triazin-1-ium acetate acetic acid solvate monohydrate, melaminium salt: 2,4,6-triamino- 1,3,5-triazin-1,3-ium tartrate monohydrate and p-nitroanilinium perchlorate crystal containing melamine in their ground state using Hartree-Fock (HF) and Becke-3-Lee-Yang-Parr (B3LYP) methods with proper basis set. The reason for choosing these molecules is that they are using efficient materials in industry. Due to these industry applications, a number of studies have been performed on different molecules containing melamine in the literature.In this work, having obtained optimized structures and structural parameters, for three molecules containing melaminium, IR and NMR spectra have been investigated. Agreement between the experimental values calculated values is discussed and comments were made about the accuracy of the result. So, the accuracy of computational models has been supported with experimental data.