Hücresel imalatta çizelgeleme
Scheduling in cellular manufacturing
- Tez No: 304721
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI CEDİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Günümüzün rekabetçi ve mücadeleci iş ortamında işletmeler için önemi oldukça artan ve hatta birinci sıraya yerleşen en düşük maliyetle ve en kısa sürede üretim anlayışı sonucu işletmeler üretim standart zamanların ve hazırlık sürelerinin minimizasyonu konularına ağırlık vermişlerdir. Bu husus, müşteri tatmininin müşterinin istediği ürünü müşterinin istediği anda, şekilde ve kalitede sunmak zorunluluğunun bir sonucudur. İşletme içinde bir ürünün üretim aşamalarından geçip son ürün haline gelene kadar ki tüm aşamalarında bekleme sürelerinin kısaltılması, işlem zamanlarının minimuma indirilmesi ve ürünün planlanan zaman dışına taşmaması için işletmelerin çizelgeleme ve sıralama tekniklerini uygulamaları zorunludur.Bütün bu sayılan hususların hepsi firmaların ortak amacı olan müşteri memnuniyetini sağlamaya yöneliktir.
Özet (Çeviri)
In todays? competitive business environment, as a result of the production perception at the lowest cost and shortest time, the enterprises are giving much more importance to the issues of reducing the setup times and standard production times just because the issues gaining much more value than before. This is a consequence of introducing the product that the customer demands at the time the customer demands in its? perfect shape and quality. For reducing the waiting times and delays of the product, minimizing the processing times and preventing all the lateness and tardiness at all the manufacturing stages from the beginning till the finished product, companies should feel themselves to be in the need of utilizing the sequencing and scheduling techniques.All of these situations and issues are standing for common objective of the companies? satisfying the customer satisfaction.