Hücresel üretimde tesis düzenlemesi ve bir uygulama
Cellular layout and an application
- Tez No: 120639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SOYUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
161 ÖZET Grup teknolojisi, Hücresel İmalat Sistemlerinin kurulması sırasında ortaya çıkan yeniden yapılanma problemlerine mantıklı çözümler getiren bir üretim yönetimi felsefesidir. Bu yaklaşım, benzer parçaları belirleyip bir araya getirerek tasarım ve imalatta bu benzerliklerden yararlanma düşüncesine dayanır. Grup Teknoloji yaklaşımı, parçaları tasarım veya üretim sürecindeki benzerliklerine göre gruplandırmakta ve söz konusu parça ailesinin üretimi için gerekli makinaları belirleyerek hücreleri oluşturmaktadır. Hücresel imalat, büyük çeşitlilik gösteren parça tiplerinin küçük veya orta büyüklükteki partiler halinde üretilmesinde akış hattı yaklaşımının üstünlüklerinden yararlanmayı hedefler. Hücresel imalat, kesikli imalat sistemlerinin esneklik ve geniş ürün yelpazesini üretebilme özelliklerini, akış tipi üretim sistemlerinin düşük maliyet, yüksek kapasite kullanımı, kısaltılmış üretim süreci özellikleriyle birleştirmeye çalışmıştır. Hücresel imalat sistemlerinde makinalar, fonksiyonel olarak değil parça ailelerini üreten hücreler şeklinde gruplandırılmıştır. Bir parça ailesinin üyeleri, hücreler arasında dolaşmadan sadece kendi hücresi içinde ve geri dönüşlere gerek kalmadan üretilir. Hücresel tesis düzenlemesinde ilk adım, parça ailelerinin oluşturulmasıdır. İkinci aşama ise, parça ailelerini üretecek makina ve malzemelerin belirli bir alan üzerine yerleştirilmesidir. Hücresel tesis düzenlemesinde iki önemli hedef bulunmaktadır. Bunlar; toplam hücre içi ve hücrelerarası taşıma maliyetlerinin minimizasyonu ve toplam hücre yüklerindeki değişimin minimizasyonudur. Hücre iş yükündeki değişimin minimizasyonu, malzemelerin üretim esnasında hücre içerisinde düzgün akışını sağlamakta ve üretim sürecini kısaltmaktadır. Yedi değişik hücresel tesis düzenleme yöntemi bulunmaktadır. Bunlar Grup Teknolojisi Akış Hattı, Grup Teknolojisi Hücresi, Grup Teknolojisi Merkezi, Tek Makinalı Hücre Düzenlemesi, U Tipi Hücre Düzenlemesi, Robotlu Hücre Düzenlemesi ve162 Tavşan Takip Hücre Düzenlemesi'dir. Hücreler, mümkün olduğu müddetçe kendi kendine yeterli, müşteri isteğine göre üretim yapabilecek esnekliğe sahip olmalı ve halihazırdaki fabrika alanına yerleştirilebilir olmalıdır.
Özet (Çeviri)
163 ABSTRACT Group technology is a management philosophy that provides logical solutions for the restructuring problems during the establishment of Celular Manufacturing Systems. This approach identifies and brings together similar components and it is based on the thought of the utilization of similarities of the components in design and manufacturing. Group Technology approach classifies components according to their similarities in the design and manufacturing process and determines the machines required for the production of any part family. Cellular Manufacturing goals to make use of the superiorities of the flow line approach in the small or medium size production of the types of components varying at a great amount. Cellular Manufacturing attempts to bring together the features of flexibility and capacity to produce a wide range of products of the functional manufacturing systems with the features of reduced production cost, effective use of the machine capacity and reduced throughput times of the flow line manufacturing systems. In cellular manufacturing systems, the machines had not been laid out functionally, but laid out in the cells that would produce the specific part families. The members of any part family can be produced in its own cell without any reverse rotations and intercell movements. The first step in the design of cellular layout is the identification! of part families. The second one is to be laid out the machines that would produce the part families on a specific area. There are two essential objectives in the cellular layout. These are the minimization of both intercell and intracell movements, and cell load variation. The minimization of the cell load variation would aid the smooth flow of materials inside each cell and reduce work-in-process within each cell. There are seven different methodologies of cellular layout: Group Technology Flow Line, Group Technology Cell, Group Technology Virtual Cells, Single Machine Cell, U- Line Cell, Robotized Machining Cell, Rabbit-Chase Cell. The cells should be164 self-sufficient as soon as possible and have the capability to meet the requests of the customers. Besides the cells should be laid out to the present factory area. ?^©«uiwasvow «www