Hücresel imalat sistemlerinde makina-parça grup analizi ve bir uygulama
  1. Tez No: 51295
  2. Yazar: HALUK SOYVER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN ADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖNSÖZ Bu çalışmanın amacı Grup Teknoloji kavramının ve bu kavrama dayanan Hücresel îmalat Sistemlerinin oluşturulma sı sürecini genel olarak ele alıp, bu sürecin ilk aşaması olan makina gruplarının ve parça ailelerinin belirlenmesi problemini incelemektir. Bu problemin çözümüne yönelik çeşitli yaklaşımlar açıklandıktan sonra, Makina-Parca Grup Analizine dayanan yöntemler detaylı olarak incelenmiştir. Daha sonra bu yön temlerden Rank Order Clustering (ROC) algoritması bir fir mada hücresel yapının tasarımı problemine uygulanmıştır. Sadece bu çalışmada değil, dokuz senelik çalışma beraberliğimiz sırasında, bilimsel açıdan kendisinden çok sey öğrendiğim Sayın Doç. Dr. Erhan ADA' ya ve çalışma süre ci boyunca bana destek olan aileme teşekkür ederim.II ÖZET Grup Teknoloji, benzer parçaların üretiminde kulla nılan farklı makinaların bir arada gruplanması yaklaşımı dır. Bu yaklaşım temelde atölye tipi yerleşimin kullanıl dığı yığın üretim sistemlerinde uygulanmaktadır. Amaç küt le üretimin bazı avantajlarını yığın üretime taşımaktır. Hücresel îmalat Sistemleri Grup Teknoloji yaklaşı mına dayanmaktadır. Bir imalat hücresi benzer tasarım ve üretim süreci özelliklerine sahip parçaları üretir. Bunu sağlamak için gerekli makinaları bir arada yerleştirilir. /"Hücresel imalatta her ailenin gerektirdiği işlemler tek jbir hücrede yerine getirilir. Bu nedenle hücreler sürekli ı akısı sağlayacak şekilde düzenlenir. Makinalar, tesis içinde fonksiyonel olarak değil, parça ailesinin üretim süreci özelliklerine göre yerleştirilir. Böylelikle maki nalar, benzer parçaları, çok düşük bir hazırlık süresi so nunda, akis halinde üretebilmektedir. Ayrıca, üretime ha zırlık, ara stok ve işgücü maliyetleri azalmaktadır. Hücresel imalat sistemlerinin tasarımında ilk adım parça ailelerinin ve makina gruplarının belirlenmesidir. Bu problemin çözümünde başlıca iki yaklaşım vardır. Birin cisi hücrelerin biçimlendirilmesi faaliyetinde, parçaların fiziksel özelliklerinden hareket eden yaklaşım ve diğeri parçaların üretim yöntemlerinden hareket eden yaklaşımdır. Parçaların fiziksel özelliklerini dikkate alan yak-
Özet (Çeviri)
Ill laşımlar, biçim, uzunluk, çap, malzeme, yoğunluk v.b. gi bi, daha çok fiziksel özellikleri dikkate almaktadır, üre tim yöntemlerinden yola çıkan yaklaşım ise, parçanın üre timi sırasında izlenen yolu ve kullanılan makina ve gerek li işlemleri dikkate alır. Bu çalışmada ele alınan Makina-Parça Grup Analizi yaklaşımı, parçaların üretim süreci benzerliklerini kulla nır. Bu yaklaşım kullanılarak makina grupları ve parça ai leleri aynı anda elde edilir. Bu tip bir süreç, üretilen tüm parçaları bir eksende ve bu parçaları üretmek için kullanılan makinaları diğer eksende gösteren bir matrisin çözümüne dayanır. Makina-Parça Grup Analizi yaklaşımına dayanan yöntemlerden üçü; Bond Enerji algoritması (BEA), Direct Clustering algoritması (DCA) ve Rank Order Clustering algoritmasıdır (ROC). Bu yöntemlerden ROC algoritması bilgisayar ortamında kolaylıkla uygulanabilmektedir.IV SUMMARY Group Technology is an approach in which the grouping of different machines are used in the production of similar components. This approach is applied essentially in systems where batch production is carried out. In accordance, the main purpose is to transfer some advantages of mass production to batch production. Cellular Manufacturing Systems are based on Group Technology. A manufacturing cell produces components that have similar designs and manufacturing process. The essential machinery is placed together. In cellular manufacturing, the process that every part family requires, is carried out in a single cell. Consequently, the cells are organized in such away that they can provide such continuity. The machinery is set up so as not to be functional in the plant, but according to the production progression of the part family. Hence the machines are able to produce similar components in a process which requires little set up time. Relatively, the set up costs are reduced. In addition, work-in-process and labor costs decrease. The first step in cellular manufacturing systems is to identify the part families and machine groups where two kinds of approach can be taken into consideration in order