Yükseköğretimde uzaktan eğitim performansının ölçme ve değerlendirilmesi için bir model önerisi
A proposal model for performance measurement and assessment of e-learning in higher education
- Tez No: 304749
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÖZTEMEL, PROF. DR. HARUN TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Yeni küresel mimaride yüksek katma değer yaratabilmek; uzmanlaşma, yeni teknolojilerden faydalanma, yenilikçilik kapasitesini geliştirme gibi faktörlere bağlı hale gelmektedir. Bu noktada hizmet sektörü diğer bir bakış açısıyla insana yapılan yatırım hem stratejik hem finansal anlamda ön plana çıkmaktadır. Hizmet sektörü dallarından biri olan eğitim hizmeti, ülkelerin ve ekonomilerinin varlıklarını sürdürebilmeleri ve ilerlemeleri için kritik başarı faktörlerinden biridir. Eğitim sektörünün özellikle de üniversitelerin hedeflerinden biri olan yetişmiş insan gücünün bireysel, kurumsal ve nihayetinde toplumsal anlamda yapacağı katkının önemi ise tartışmasız bir gerçektir. Günümüzün diğer bir kaçınılmaz gerçeği, teknolojinin gelişmesi ile birlikte öğrenme kavramının da web ortamına taşınması ve uzaktan eğitim ile gerçekleşen e-öğrenmenin gündeme oturmasıdır.YÖK'ün 10.03.2011 tarihli Yükseköğretimin Yeniden Yapılandırılmasına Dair Bildirisinde performans değerlendirmesi ve rekabet ile ilgili olarak ?çıktı ve süreç kontrollerini? geliştirecek ve yerleştirecek bir sistem tasarımı yapılması gerektiği açıklanmıştır. Aynı bildiride Kalite Güvencesi ile ilgili olarak; amacı mezunların, yükseköğretim kurumları tarafından taahhüt edilen bilgi, beceri ve yetkinlik ile donatılmasını temin eden uluslararası kalite kuruluşları tarafından da tanınan ulusal bir kalite sistemi oluşturulacağı açıklanmıştır.Bu noktada çalışmada yükseköğretimde giderek yaygınlaşan uzaktan eğitim sisteminin performansının ölçme ve değerlendirilmesinde kullanılabilecek bir model önerilmiştir. Model kapsamında uzaktan eğitim ile giderek bireyselleşen e-öğrenme sürecinin performansının ölçülmesinden hareket edilerek, SAÜ Uzaktan Eğitim Sisteminin bir performans değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmada öncelikle e-öğrenme sürecinin değerlendirilmesi için öğrenmeyi bir süreç olarak ele alan modeller incelenmiş ve bunların bir kıyaslaması yapılarak yeni bir öğrenme süreci modeli geliştirilmiştir. Sonrasında ise SCORM uyumlu öğrenme yönetim sistemlerinde kullanılabilecek e-öğrenme paketleri yapılandırılmış, öğrenme nesneleri ile uyumlu modüler anlamda bir performans değerlendirme modeli geliştirilmiştir. Hizmet üretimi kalitesi açısından bakıldığında ise, bu model ile Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre tanımlanmış öğrenme çıktılarının kazanımı noktasında, sunulan yükseköğretim hizmetinin etkinliği ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Creating high added value in the new global architecture; depends on factors such as specialization, to benefit from new technologies, to develop the innovation capacity. At this point, the service sector with an other view, investment to people come fore in both strategic and financial sense. Education services, is a branch of the service sectors, is one of the critical success factors for the countries and the economies of the countries to survive and progress. One of the goals of the education sector especially the universities, is trained manpower. Importance of its contribution to individual, corporate, and ultimately in the social sense, is an indisputable fact. An other inevitable reality of today, alongwith the development of the technology; transport of the learning concept in the web environment, and the actual e-learning with distance education fit the agenda.Declaration on the Restructuring of the Higher Education Council of Higher Education dated 10.03.2011, in relation to the performance assessment and competition;“the output and process controls,”needs to be done to develop and deploy a system design is described. In the same paper on Quality Assurance; aim is described as ?to create a national quality system that provide the graduates to be equipped with the knowledge, skills and competence which higher education institutions committed, and also accepted by the international quality organizations?.At this point, a performance measurement and assessment model that can be used in distance education system, which is becoming increasingly popular in higher education is proposed in this study. In the model, with the movement from performance measurement of distance education e-learning process which increasingly becoming personalized, a performance assessment made for Sakarya University Distance Education System. In this study, primarily for the assessment of e-learning, models which deals learning as a process were analyzed and a comparison made, developed a new model of the learning process. Thereafter, e-learning packages that can be used in SCORM-compliant learning management systems structured, a modular way performance evaluation model developed that compatible with the learning objects. In terms of production quality of the service, from the point of acquisition learning outcomes defined by the Higher Education Qualifications Framework of Turkey, effectivity of higher education service has tried to be described with this model.