Hibrit newton rapson yöntemi ile güç sistemlerinde frekans kestirimi
Power system frequency estimation with hybrid newton rapson method
  1. Tez No: 304750
  2. Yazar: BEKİR ÇENGELCİ
  3. Danışmanlar: PROF. ABDULLAH FERİKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, bozulmaya uğramış, güç sistemi sinyallerinin temel frekanslarını tahmini için bir hibrit model geliştirilmiştir. Bu modelin geliştirilmesinde Eğri Uydurma Yöntemi ve Sıfır Geçiş Yöntemi, Newton-Rapson yöntemi ile birlikte kullanılmıştır. Hibrit Newton-Rapson yöntemi ilk olarak sıfır geçiş yönteminden, sıfır geçiş noktalarını ve eğri uydurma yönteminden, eğrinin fonksiyonunu alarak frekans tahmini yapmaktadır. Bu yeni oluşturulan model ile güç sistemlerinde oluşan bozulmaya uğramış sinyallerin verilerini bilgisayar ortamında analizini yapmak hedeflenmiştir. Yeni geliştirilmiş olan bu modelin sonuçları sıfır geçiş ve eğri uydurma yöntemi ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde iyileştirmelerin gerçekleştiği görülmüştür.Ayrıca şebekelerde rastlanan ve üstsel ifadeler ile ifade edilen işaretlerin frekans kestirimi yapılmıştır. Üstsel ifadeler ile gösterilen işaretlerin frekansının kestiriminde Prony yöntemi kullanılmıştır. Son olarak Faz kilitlemeli devre ile, verilerin direk analizi yapılmış ve işarete ait frekans kestirimi yapılmıştır. Bu uygulamalara ait frekans kestirim sonuçlarının tatmin edici düzeyde olduğu uygulamalar sonucunda gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new hybrid model is developed for estimation of fundamental and harmonic frequencies in distorted power system signals. The designed model utilizes primarily the Newton Rapson method, but in combination with zero crossing and curve fitting techniques. The model takes the starting point for iterations from the zero crossing and make use of the signal function from the curve fitting. The new model is tested for a distorted signal commonly encountered in power systems in simulation environment on computer.The results, which are provided in detail in the body of the text, show significant improvements in the accuracy of estimated frequencies when compared with both zero crossing and curve fitting methods if applied by themselves.Also, found in networks and frequency estimation of signals were expressed by exponential expressions. Prony method was used to estimate the frequency of signals indicated by the exponential expressions. Finally, the PLL by performing , a direct analysis of the data was made and the mark of the frequency estimation. Satisfactory estimation results of the frequency of these applications has been observed as a result of the applications.