Çok katlı sürdürülebilir yapı tasarımında ahşabın strüktürel olarak kullanım olanakları ve dünyadaki örnek uygulamalar
Structural use of timber as a sustainable design of multi-storey building opportunities and applications in the world
  1. Tez No: 304770
  2. Yazar: CEM AYAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışma kapsamında yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda, ahşap, mekanik ve fiziksel özelliklerinin yanı sıra, doku ve renk zenginliğine sahip olması, gömülü enerji değerinin düşük olması, insan sağlığına zararlı etkilerinin olmaması ve yenilenebilir hammadde kaynaklarından üretilebilmesi gibi özelliklerinden dolayı, çok katlı konut yapımında uygun bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. 21.yy'ın teknolojik olanaklarıyla geliştirilen ahşap yapı sanatının, çok katlı konut üretiminde kullanım olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ahşabın fiziksel, mekanik, fizyolojik ve anatomik özelliklerine değinilerek geleneksel altyapısı analiz edilmiştir. Çalışmada sanayileşmenin olumsuz etkilerinden biri olan enerji giderlerinin artmasına sürdürülebilirlik açısından değinilmiştir. Ahşabın tarihsel gelişim sürecinden geleneksel ahşap yapı sanatı içinde yükseldiği nokta, ileri teknolojili ahşap yapım sistemlerin tasarım kriterleri, Avrupa ve Amerika'da uygulanan ve çeşitli deneylerle analiz edilen çok katlı ahşap yapı sistemleri ana hatlarıyla açıklanmıştır. Ayrıca sismik hareketliliğin yüksek olduğu coğrafi bölgelerde bu sistemin kompozit malzemelerle desteklenerek kullanımı araştırılmıştır. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde dünyada uygulamaları yapılmış çok katlı ahşap yapı örnekleri, proje bilgileri, bina ve strüktür özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the researches and studies which are conducted recently, wood is accepted as being the suitable material in the construction of multi-storey residential due to have the richness of texture and color and the low value of the embedded energy, to be renewable raw material resources, and not to have harmful effects to human health, as well as its mechanical and physical properties. It has been aimed to search the possibilities to use of the art of wood structure, which is developed with the help of 21st century technologies, in the construction of multi-storey residential. For this purpose, the traditional infrastructure of wood is analyzed by referring its physical, mechanical, physiological and anatomical characteristics. In the research, the increasing in the energy costs which is the one of the negative effects of industrialization is mentioned in terms of sustainability. The point in which the art of traditional wood structure is in the process of historical development, the designing criteria of high-tech timber construction system, multi-storey wood building system which is analyzed by a great deal of researches and used in Europe and America are described in the analysis. Furthermore, it were investigated that the usage of this system by supporting the use of composite materials in the geographical areas in which the seismic activities are very high. In the continuous parts of the research, the examples of multi-storey wood structure built in the world, project information; building and structural properties were investigated.