Ofis iç mekan tasarımlarında gelişen teknolojiler ışığında esneklik ve İstanbul'daki uygulamalar üzerinde analizi
Flexibility in the light of emerging technologies in office interior designs and on the analysis of samples from Istanbul
- Tez No: 304771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM TUNCEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Ofisler; farklı boyutlardaki hiyerarşik yapıları sonucunda çeşitli sosyal ilişkilerinoluşmasına ortam sağlayan ve bünyesinde yer alan çalışanların yaptıkları işlerdoğrultusunda şekillenen mekanlardır. Kullanıcı, ekonomik, sistem düzenleme veteknoloji faktörlerine bağlı gereksinimler etkisinde tasarlanan esnek ofisler; teknolojietkisinde sürekli değişen, yenilenen ve yoğun bilgi akışının ön planda olduğuetkileşim sonucu oluşan dinamik çevrelerdir.Ofis iç mekan tasarımlarında gelişen bilgi / bilişim, malzeme, aydınlatma,iklimlendirme ve enformasyon teknolojileriyle farklı çözümlere gidilmektedir.Mekan kullanımları, ofis tipleri, ofis elemanları ve yapılan işin gerektirdiği çalışmasistemlerine bağlı zaman içinde değişen yöntemlerde esneklik ihtiyacı karşılanmayaçalışılmaktadır. Çünkü; sabit bir çözüm değişen koşullara adaptasyonda sorunlarçıkarabilmektedir. Bu amaçla teknoloji etkisinde esnek ofis iç mekan tasarımlarındayeni kavramlar, yeni yaklaşımlar ortaya konmaktadır. Teknolojinin getirdiğideğişebilirlik, uygulanabilirlik ve mobil olma özellikleri ile esnek tasarımlardesteklenmektedir.Esneklik kavramı sadece çalışma mekanı için değil aynı zamanda ilişkiler veharcanan zaman için de alternatif ve hayatı kolaylaştırıcı sonuçlar doğurmaktadır.Günümüz ofis tasarımlarında paylaşım, sosyallik, hız, bilgi akışı, verimlilik, evkonforu vb. ön planda tutulmaktadır. İşin niteliğine bağlı oluşturulan ortak alanlar,toplantı hacimleri, dinlenme bölümleri, teknik ekipman alanları, özel çalışmabirimleri, mobil istasyonlar, kablosuz iletişim ile ofisin her yerinde bilgiye ulaşım vb.tasarımlarda göze çarpan uygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadır.Çalışmada İstanbul'da bulunan 6 ofis üzerinde yapılan incelemede gelişenteknolojilerin tasarımlardaki esneklik anlayışını nasıl etkilediği üzerindedurulmaktadır. Her örnek mekan için hazırlanan tablolarla analiz yapılmakta vesonuca ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Offices are spaces that let a variety of social relations to be formed due to theirhierarchial structures in different sizes and office spaces are formed depending on thework done by the workers. Flexible offices, which are designed according torequirements of user, economic, system organization and technology factors, aredynamic environments which constantly change, renew and host interaction, underinfluence of technology.With developing information/informatics, materials, lighting, air conditioning andinformation Technologies, different solutions are being used for office interiordesign. Need of flexibility is being tried to meet in the methods which are beingchanged over time, due to space utilization, office types, office staff and theoperating systems required by the work done. A stable solution may cause adaptationproblems against changing conditions. New approaches and concepts are beingproduced with this purpose under influence of technology. Flexible designs aresupported by variability, applicability and mobility features of technology.The concept of flexibility provides facilitative results not only for working space, butalso for relations and the time spent. Priorities are sharing, sociability, speed,information flow, efficiency, home comfort for today?s office designs. Commonareas, conference volumes, recreation departments, technical equipment areas,special study units, mobile stations, wireless communication and access toinformation anywhere in the office emerge as prominent design features.In this study, six offices in İstanbul were examined, focusing on how emergingtechnologies affect the notion of flexibility in design. Results are presented by theanalyses made by charts, which were prepared for each case.