İlköğretim 6. 7. 8. sınıfları fen ve teknoloji dersinde bilgisayar animasyonunun akademik başarıya etkisi
The impact of the acedemical succes of computer animation for 6.7.8 grade science and technology class
- Tez No: 304769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER BAŞLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde eğitimden beklentilerin değişmesiyle ve teknolojinin eğitimde kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, bilgisayar animasyonları, öğrenme kalitesini arttırmak amacıyla eğitim sürecinde kullanılmaktadır. Öğretim-öğrenim kavramlarının içeriği incelendiğinde korkunun hâkim olduğu, kurallarla dolu, söylenenin ezberlenip tekrarlandığı bir eğitim sürecinden; öğrenciden gelen sorular, araştırmalar, merak, problemin gerçekten anlaşılıp çözülmesi ve bireyin mutluluğu üzerine kurulu yeni bir anlayışa geçiş söz konusudur. Bu aşamada teknoloji ve bilgisayar desteğinden de yararlanılmaktadır. Bilgisayar animasyonları, özellikle görselliğin ve canlandırmanın önemli bir yer tuttuğu Fen ve Teknoloji Dersi gibi derslerde, öğrencinin konuyu anlayıp, zihninde önceki bilgi şemalarıyla ilişkilendirip yeni bir anlamlı şema haline getirmesinde öğrenciye yardım etmektedir. Bu çalışmada, bilgisayar animasyonlarının eğitim sırasında, öğrencinin konuyu öğrenmesine yardımcı olarak kullanılınca, öğrenme düzeyi ve bilgisayar animasyonları arasındaki ilişki, başarı testi uygulanarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With the changing expectations from education and spreading usage of technology in education computer animations are used in education progress, the aim of increasing quality of education. It is searched the concept of teaching and learning progress, it will be realized that today it is more commonly agreed on courage the students, asking question, searching, curiosity, realization of the question and the solution, satisfaction of the one instead of domination of fear, having strict rules and discipline, memorizing the lecture. In this point, it is used the support of the computer technology. Especially, it has vital place in science and technology class, the computer animation is very important and helpful if it is the matter visual and animating, performing, that helps the student understanding the lecture and associated the lecture. Already learned this study searched the relation between learning level and usage of computer animation helping the student understanding the lecture properly, in this case it is found with the test of success.