Yüksek yapılarda sürdürülebilir enerji
Yüksek yapilarda sürdürülebilir enerji
  1. Tez No: 389627
  2. Yazar: ÖZGÜR SEMAVİ KATUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Çevre Mühendisliği, Energy, Architecture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Sürdürülebilir mimarlık; içinde bulunduğu ekolojinin ve varlığının her döneminde devamını esas almaktadır. Sürdürülebilir mimarlık, gelecek kuşakları da dikkate alarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına öncelik vermektedir. Çevreye duyarlı, enerjiyi, suyu, malzemeyi ve bulunduğu alanı etkin şekilde kullanmayı esas alır. Sürdürülebilir mimarlık canlıların sağlığının, güvenliğinin, psikolojik ve fiziksel konforunun ve üretkenliğinin devamını sağlayan yapılar ortaya koyma faaliyetlerinin bütünü olarak tanımlanabilir. Günümüzde, fosil bazlı enerji kaynakları çok hızlı bir şekilde kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak hızla tükenmektedir. Bu kaynaklardan bazıları yapı malzemelerinin üretiminde de kullanılmaktadır. Bu üretimlerle beraber enerji kaynağı olarak sürdürülebilir alternatif çözümler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Enerji tüketiminin en fazla olduğu yapı sınıflarından yüksek yapıların hızla artan inşası yüksek yapılarda enerji ihtiyacı için önlem alınmasını gerekli hale getirmiştir. Rüzgâr, güneş, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının, az katlı ya da ufak ölçekli yapılarda enerji üretimi amaçlı kullanılması mümkündür. Kat adedi gittikçe artan yapılarda bu sistemlerin karmaşıklığı artmaktadır. Bu durumda bu sistemlerin uygulanmasını zorlaştırmaktadır. Yüksek yapıların ekolojiye daha az zarar verebilecek şekilde tasarlanması için ele alınabilecek önlemler örnekler gösterilerek irdelenmiştir. Yapıya entegre sistemler ile yenilenebilir kaynakların etkin kullanımı ve yapının form – detay tasarımında alınabilecek önlemler ile yüksek yapının daha az mekanik enerji harcaması düşüncesi ile ilerlenmiş olup bu çalışanın bütünü oluşturulmuştur. Bu çalışmada, yüksek yapıların kontrolsüz artışı ve prestij konumunun durdurulabilirliği tartışması dışında kalınmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainable architecture; found and is based on in every period of the continued existence of ecology. Sustainable architecture; by taking into account the future generations, gives priority to the use of renewable energy sources and is based on useage of environmentally sensitive, energy, water, materials and more efficiently. Sustainable architecture; living, health, safety, psychological and physical comfort and productivity in the continuation of the structures defined as a set of activities to demonstrate. Nowadays, fossil fuel resources are consumed very quickly and consequently are endangered at the same rate. Some of these resources are also used in the production of building materials. Together with these productions alternative solutions are being developed for sustainable energy sources. As the construction of high-rise building structures rapidly increase, it's very essential to take necessary measures for energy consumption in these class of high-rise structure constructions. Renewable energy sources such as wind, solar, geothermal could be used for energy production in low-rise or small-scale structures. Complexity of these systems are increasing as multi floor buildings are rapidly multiply. And this kind of situation, the implementation of these systems become more difficult. In my thesis, measures which could be taken in designing high-rise buildings causing less damage to the ecology were emphasized with examples. Building integrated systems and efficient use of renewable resources and the measures to be taken on forming and detailing the design of the high-rise buildings with less mechanical energy expenditure and this study has been created as whole. As result of this, the stoppage of the uncontrolled growth and prestige of the position of high-rise buildings have been excluded of the debate.