Karınca kolonisi algoritmaları ve bir uygulama
Ant colony algorithms and an application
- Tez No: 304796
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN CİNEMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Karınca Kolonisi Optimizasyonu gerçek karınca kolonilerinin davranışlarından hareketle geliştirilmiştir. Haberleşme aracı olarak kullanılan ve problemlerde çözümün kalitesini gösteren feromon kimyasalı, tekniğin en temel unsurudur. Karınca Kolonisi Optimizasyonunda, yapay karıncalar, gerçek mesafeler dikkate alınarak yapılmış olan model üzerinde en kısa yolu araştırmaktadırlar. Bu güne kadar birçok Karınca Kolonisi Optimizasyon Algoritması geliştirilmiştir.Bu tez çalışmasında, giriş bölümünde konu için hazırlayıcı nitelikte olan genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, öncelikle temel kavramlar açıklandıktan sonra Karınca Kolonisi Optimizayon Algoritmalarına ilham veren karıncaların doğal davranışlarına, Gezgin Satıcı Problemleri için Karınca Kolonisi Optimizasyonuna, Temel Karınca Kolonisi Optimizasyon Algoritmalarına, Karınca Kolonisi Optimizasyonu uygulama alanları ve önemli konu başlıklarına ayrıca karıncalardan esinlenen diğer algoritmalara değinilmiştir. En son bölümde ise sonuçların değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ant Colony Optimisation was developed basing on the foraging behaviour of real ants. A chemical substance called pheromone which is used as a communication tool and shows the quality of the problem solutions, is the basic element of this technique. In Ant Colony Optimisation, artificial ants cooperate in finding the shortest path on the model that was designed by considering the distance on a real scale. Many Ant Colony Optimisation Algorithms have been developed to date.Within this thesis study, preparatory general information is given in the introduction section. In the second chapter, after defining basic terms firstly, natural behaviour of ants, which have inspired Ant Colony Optimisation Algorithms, Ant Colony Optimisation for the Travelling Salesman Problems, Basic Ant Colony Optimisation Algorithms, fields of application for Ant Colony Optimisation and important topics are mentioned, in addition to some other algorithms which are also inspired by real ants. Finally, the last section containing the interpretations of the results take place.