İnternet sanatı: Formları ve ele alınan temalar
Forms and thematics of internet art
- Tez No: 304800
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnternet sanatı, kendinden önceki birçok sanat akımıyla ilişki içinde olan bir pratiktir.İnternet'in kullanımının yaygınlaşmaya başladığı 1990'ların ortalarından itibarenİnternet sanatı, internet ve etrafında şekillenen kültürle yakından ilgilenen kişilerinkatkılarıyla gelişmiştir. Birçok farklı formda izleyiciyle buluşan bu türde üretilmişçalışmalarda, İnternet sanatçıları İnternet teknolojisinin beraberinde sunduğu e-posta,Web tarayıcıları, hipermetin, ve benzeri araçlara müdahele etmişler, kimi zamanamaçlarının dışında kullanmışlar ve çalışmalarının merkezine yerleştirmişlerdir.İnternet'i üretim, yayım, dağıtım, tanıtım, diyalog, tüketim ve eleştiri içinkullanmışlardır. İnternet'in demokratik yapısı ve kontrol edilemezliğinden etkilenensanatçılar herhangi bir konu kısıtlamasına gitmemişler; genellikle çalışmalarındasavaş, sansür, gözetleme, televarlık, cinsiyet ve kimlik sorunları gibi temalaradeğinmiştir. İlk dönemlerinde sanat çevresinden ilgi görmeyen bu çalışmalarzamanla sanat eleştirmenleri, müzeler ve galerilerden kabul görmüştür. Kaçınılmazolarak gelişen bu kabul görme durumunun ardından İnternet sanatı çeşitlidönüşümler geçirmiş, İnternet üzerinde dağıtımı yapılan bazı İnternet sanatıçalışmaları, objelere dönüştürülerek galerilerde sunulmaya başlanmış bunun sonucuolarak arşivleme ve koruma sorunları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet art is a practice which has many connections with the art movements prior toitself. Internet art, during intermet was becoming available to common user throughthe mid 1990s, has been developed by contributions of those people who are highlyinterested in Internet and the culture taking shape around it. In Internet artworks thatmeet the audience in many forms, Internet artists intervene in tools like e-mail, webbrowsers, hypertext, etc. that Internet technology has offered. Internet artists usedthese tools other than their own purposes and put them in the center of their works.Internet artists used Internet for publication, distribution, promotion, dialogue,consumption and critique. The democratic and uncontrollable structure of Internethas influenced Internet artists thus they felt free to deal with the themes like war,cencorship, surveillance, telepresence, gender and identity issues. Internet artworkswhich didn?t draw attention from the art society in its first periods, has beenrecognized and accepted by the museums, galleries and critics in time. After thisinevitable recognition, Internet art undertook major transformations, some internetartworks which distributed via Internet transformed into objects and displayed in thegalleries. As a result, archiving and preservation problems of Internet art haveemerged.