Lazer bindirme kaynaklı boyuna iç perde takviyeli çok amaçlı kullanımlı hybrid profillerin bilgisayar destekli dayanım ve ömür analizleri
Computer-aided strength and life analysis of longitudinal inside wall reinforced laser lap welded multi-purpose use hybrid construction profiles
- Tez No: 304801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Geliştirilen teknolojiler, yeni tekniklerin yeni tasarımların ve yeni yöntemlerin ortaya çıkmasına imkan vermektedir. Eskiden konvansiyonel üretim yöntemleri ile gerçekleştirilmesi külfetli, çok pahalı olan iç perde takviyeli kapalı profiller, günümüzde lazer üretim yöntemleri ve lazer kaynağı ile basit ve ekonomik olarak imal edilmektedir.12.2008 tarihli patent başvurusunda bulunulan, dıştan lazer kaynaklı boyuna iç perde takviyeli, çok amaçlı kullanımlı kapalı hibrid profillerin dayanım, deformasyon ve ömür analizlerinin çok amaçlı kullanımlar için yapılması istenmektedir. Model ve analizler hazır paket programlarından, ?CATIA? ve ? ANSYS 12? kullanılarak bilgisayar destekli yapılmıştır.Ayni yükleme ve sınır koşulları altında iç perde takviyeli ve iç perde takviyesiz kapalı profiller dayanım, deformasyon ve ömür acısından birbirlerine göre üstünlükleri, nitelik olarak karşılaştırılmıştır. Tez çalışmasında kapalı profil olarak boru seçilmiştir. Burada elde edilen sonuçlar diğer kapalı profiller için de bir emsal teşkil etmektedir. Analiz sonuçları, degerleri çok sayıda şekil ve tablolarda tartışmaya sunulmaktadır. Beklenildiği gibi, dıştan lazer bindirme kaynaklı boyuna iç perde takviyeli kapalı hibrid profilillerin takviyesiz kapalı profillere göre dayanım, deformasyon ve ömür açısından üstün oldukları teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The newly developed technology, have enabled new techniques, designs and methods to be established. For example the conventional welding longitudinal inside wall reinforced laser lap welded multi-purpose use hybrid construction tubes profiles, was very costly to manufacture. Comparatively, laser welding methods are very economic, simple and inexpensive.In this thesis, strength, deformation and life analysis of laser lap welded inside wall reinforced hybrid construction tubes which were suggested as patent at 12.2008 and are performed. Models and analysis have done with computer in ?CATIA V5R11? and ?ANSYS 12 Workbench? interface program based on finite element method.The result obtained the same boundary conditions and loads for reinforced and non-reinforced inside wall tubes profiles are compared with each other in terms of quality. The result achieved in this thesis can be used as a guide for the similar analyses on other profiles. Results are presented for discussion with many diagrams and tables. It was concluded that hybrid tubes are rigid, more strength and have more life on high-force spread loads, bending loads and combined loads compared to standard construction tubes profiles.