Hücre döngüsü kontrolünde HN1'in rolü
Role of HN1in the regulation of cell cycle
  1. Tez No: 304802
  2. Yazar: LOKMAN VARIŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SAMİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, insan prostat ve meme kanseri hücreleri model olarak kullanılarak HN1 geninin kodladığı proteinin hücre döngüsündeki rolleri, hücre ve moleküler biyoloji yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır.Bu tez çalışması HN1'in evrimsel durumu, EGF ile uyarılabilmesi, AKT/GSK3ß/ß-catenin sinyaline olan etkileri, sentrozom yerleşimi ve sentrozom organizasyonu ile hücre döngüsü kontrol proteinlerine olan etkileri bölümlerinden meydana gelmektedir.Yapılan çalışmalarda, ilk olarak HN1'in gerek protein ve gerekse de genin promoter düzeyindeki kontrolünün omurgalılar arasında çok iyi korunduğu gösterilmiştir. HN1'in EGF ile uyarılabildiği ve GSK3ß/APC/ß-catenin kompleksinin bir parçası olarak PI3K üzerinden AKT aktivitesini düzenleyerek G1/S geçişini kontrol ettiği belirlenmiştir. Diğer taraftan HN1 proteininin sentrozom yerleşimi gösterilmiş ve sentrozom-mikrotübül dizilim ve organizasyonunda görev aldığı ortaya konulmuştur. HN1'in deneysel olarak yaratılan seviyesel değişikliklerinin hücre döngüsü ilerlemesini etkilediği, bu mekanizmanın da hem siklinlerin seviyesini kontrol ederek hem de sentrozomların organizasyonlarını etkileyerek yaptığı belirlenmiştir. HN1 bağımlı siklin seviyesi kontrolünün proteozomal yıkım mekanizması aracılıklı olduğu ve bunun da APC/C'nin bir aktivatörü olan Cdh1'in (Fzr olarak ta bilinir) seviyesinin kontrolü ile yapıldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, human prostate and breast cancer cell lines have been used as a model to investigate the role of HN1 protein on the cell cycle by using cell and molecular biology techniques.This thesis work comprises of the evolutionary status of HN1, its response to EGF stimulation, effect on AKT/GSK3B/ß-catenin signalling, its centrosome localization and organization as well as its role on the regulation of cell cycle related proteins.First of all, the promoter of HN1 gene and its protein sequence have been shown to be well conserved among the vertebrates. It has also been shown that HN1 responds to EGF and regulates G1/S transition being a component of GSK3B/APC/ß-catenin complex and by regulating PI3K mediated Akt activation. On the other hand, centrosomal localization of HN1 protein and its role in centrosome-microtubule organization has been manifested. Effects produced by the presence or absence of HN1 have been shown to affect the cell cycle progression by controlling the level of cyclins as well as the organization of centrosomes. HN1 mediated changes in the level of cyclins have been shown to take place through proteosomal degradation mechanism by the regulation of Cdh1 (also known as Fzr), which is an activator of APC/C.