Zeolit mineralinin tekstil terbiyesinde kullanım olanaklarının araştırılması
The investigation of the usage of zeolite mineral in textile treatment
- Tez No: 304803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KÖRLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezde ülkemizin sahip olduğu zengin zeolit potansiyelini değerlendirmek amacıyla zeolitin tekstil terbiyesinde kullanım olanakları incelenmiştir.Manisa-Gördes yöresine ait doğal zeolit modifiye edilerek antibakteriyel zeolitler elde edilmiş ve pamuklu kumaşlara aplike edilerek antibakteriyel kumaşlar üretilmiştir. Elde edilen kumaşların antibakteriyel etkinliği, hidrofillik, nem tutma yüzdesi, renk değişimi, tutum ve hava geçirgenliği gibi özelliklerindeki değişimler incelenmiştir.Yapılan testler neticesinde en yüksek antibakteriyel etkinliğe sahip kumaşların gümüş modifiyeli zeolitlerin kullanıldığı kumaşlar olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanı sıra çinko modifiyeli ve bakır modifiyeli zeolitlerin kullanıldığı kumaşlarda da antibakteriyel etki ve yıkama dayanımı sağlanmıştır.Antibakteriyel zeolit aplike edilen tüm kumaşlarda hidrofillik, nem tutma yüzdesi, renk değişimi, tutum ve hava geçirgenliği özellikleri açısından düşüş gözlenmiş ancak bu durumun üretilen kumaşların antibakteriyel alanda kullanımına engel olacak düzeyde olmadığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar ışığında optimum çalışma koşulları belirlenmiş, karşılaşılan güçlükler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, usage possibilities of zeolite in textile finishing to assess rich Turkish zeolite reserves were investigated.Natural zeolite from Manisa-Gördes region was modified firstly. Then antibacterial fabrics were produced by applying antibacterial zeolites. Antibacterial efficiency, hydrophillity, water retention percent, colour changing, fabric handle and air permeability properties of antibacterial fabrics were investigated.At the end of the tests it was seen that the silver modified zeolite applied fabrics have the most antibacterial efficiency. In addition to this antibacterial efficiency and washing durability was also obtained by zinc modified and copper modified zeolite applied fabrics.It was observed that the hydrophillity, water retention percent, colour changing, fabric handle and air permeability values of the antibacterial zeolite applied fabrics decreased. But this isn?t a handicup for usage of produced fabrics in antibacterial fields. According to the results optimum studying conditions and difficulties were determined.