Bir fanın tanım eğrilerinin deneysel ve nümerik yöntem ile belirlenmesi
Experimental and numerical method for determination of a fan curces
  1. Tez No: 304811
  2. Yazar: SENEM GÜNGÖR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma kapsamında, D= 355 mm olan bir fanın karakteristik eğrileri, deneysel ve nümerik yöntemle ortaya çıkarılmıştır. Fan ile ilgili deneyler, test düzeneği hazırlanarak yapılmıştır. Deneylerde debiler; 982,777-3337,193 m3/h değerleri arasında gerçekleşirken, basınç farkı 350,74-1463,09 Pa, Mil gücü 998,75 -1079,50 W ve fan verimi de 0,30-0,57 arasında bulunmuştur. Nümerik yöntem ile bulunan sonuçlar, deney sonuçlarını küçük debilerde yüksek oranda, büyük debilerde ise belirli farklarla destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this study , D= 355 mm size fans charactheristic curves are founded by the numerical and experimental methods. Experimets on the fan are done in by preparing test equipment. In experiments flow rates; from 982,777 to 3337,193 m3/h values occured, pressure difference 350,74-1463,09 Pa, shaft power 998,75 -1079,50 W and fan efficieny ranged from 0,30 to 0,57. The results, which has been found by numerical methods and experimental methods, are supporting eachother.