Isı eşanjörüne yerleştirilen konok-halka yüzey elemenları ve helisel yayların ısı transferine etkisi
  1. Tez No: 29165
  2. Yazar: RASİM BEHÇET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÇOMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada, konik-halka yüzey elemanları ve helisel yayların paralel akışlı ısı eşanjörlerinin performansını nasıl etkilediklerini deneysel olarak incelemek için bir deney düzeneği kurulmuştur. Bu deney düzeneği; paralel akışlı hava- su ısı eşanjörü, hava fanı, elektrikli hava ısıtıcısı, varyak, sıcaklık ölçüm cihazı, U manometresi, daralan- genişleyen konik-halka yüzey elemanları ile çeşitli adımlara sahip helisel yaylar, su tankı ve diğer yardımcı elemanlar ile ölçüm aygıtlarından meydana gelmiştir. Çeşitli tiplerde imal edilen daralan-genişleyen konik-halka yüzey elemanları ve çeşitli adımlara sahip helisel yaylar ile yapılan deneylerde, Reynolds sayısının artmasıyla ısı transferinin iyileştiği gözlenmiştir. Bununla beraber, Reynolds sayısının artmasıyla basınç kayıpları da arttığından, kullanılan iyileştirme tekniklerinin hangilerinin termodinamik olarak avantajlı olduğunu belirlemek için, entropi üretimleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY In this study, to investigate the influence of conical rings and helical spring elements on parallel flow heat exchanger performance, an experimental set up was constructed. This experimental system consists of parallel flow air-to-liquid heat exchanger, air fan, electrical air heater, variac, thermometer, U manometer, conical rings and helix spring elements with various pitch, water reservoir and other apparatus and measurement equipment. In the experiment performed with various type conical rings and helical springs with various pitch, it was observed that the higher the Reynolds number the better the heat transfer. Because of the increase in pressure drop entropy generation was also estimated to determine which tecnique was advantageous thermodynamical ly.