Değişken hızlı rüzgar enerji çevrim sisteminin yenilikçi FPGA kontrol uygulması
A novel FPGA implementation of a variable speed wind energy conversion system
  1. Tez No: 304825
  2. Yazar: KADİR ATİLLA TOKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN SABİT ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu tezde donanımsal ve yazılımsal olarak rüzgâr türbinleri için değişik kontrol sistemleri incelenmiş ve bir FPGA tabanlı -Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri-, GPRS haberleşme protokollü uygulaması ve benzetimi gerçekleştirilmiştir.Türbinden elde edilecek enerji üretiminin en üst düzeye çıkarılması, aktif kontrol ile bakım, onarım maliyetlerinin en aza indirilmesi ve türbin kazalarının önlenmesi için değişik rüzgâr türbini kontrol sistemi algoritmaları incelenmiş ve MATLAB -MATrix LABoratoty- kullanılarak benzetimleri gerçekleştirilmiştir.Belirlenen en uygun bir rüzgâr türbin kontrol algoritması kullanılarak FPGA/GPRS tabanlı bir kontrol uygulaması gerçekleştirilmiş ve tasarım sırasında karşılaşılan güçlükler belirtilmiştir. Daha sonra, bu kontrol sistemi bir ilk örnek üzerinde denenmiş ve test sonuçları belirtilmiştir.Algılayıcılardan gelen veriler kablosuz modüller ile FPGA ve GPRS modüllerine iletilmiştir. FPGA platformuna gömülen ve VHDL programlama dilinde yazılan bir rüzgâr türbini kontrol algoritması ile de türbin motorları kontrol edilmiştir. GPRS modüle veri transferi için yazılan bir Java ME programı ile rüzgâr türbininden alınan veriler sunucuya iletilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, optimal hardware and software solution for the wind turbine control system has been studied and a control system using FPGAs -Field Programmable Gate Array- has been simulated and designed.Different control algorithms have been studied and simulated by using MATLAB -MATrix LABoratoty- for maximizing power production of a wind turbine, health monitoring of turbine components and systems, decreasing turbine maintenance costs, and preventing wind turbine accidents.A FPGA/GPRS based wind turbine control system has been designed using an optimum wind turbine algorithm and the difficulties encountered during the design phase are discussed. Then the designed wind turbine control system has been tested on a prototype wind turbine control system and test results have been given.The data received from sensors is transferred to FPGA and GPRS modules. The wind turbine motors controlled by an FPGA embedded control algorithm written in VHDL. A JAVA ME program written for GPRS module transfers the received wind turbine data to the server.