Alabalık (Salmo trutta) türlerinin tuzlu suya adaptasyonu ve beslenmeleri ile ilgili araştırma
Adaptation of trout (Salmo trutta) species to salt water and researches on feeding
- Tez No: 304824
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN HOŞSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye'de alabalık yetiştiriciliği 1970'li yılların başından itibaren farklı kültür sistemleri kullanılarak yapılmakta olup günümüze kadar önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Ancak son yıllarda deniz, göl, baraj ve göletlerde kafes sistemlerinde yetiştiriciliğe fırsat verilmesi ile birlikte çok miktarda işletme faaliyete geçmiştir.Bu çalışmada su ürünleri yetiştiriciliği açısından önemli bir tür olma özelliği taşıyan, tatlı su balıklarımızdan alabalık türlerinin tuzlu suya adaptasyonları, bunun sonucunda karşılaşılan problemler, daha verimli bir üretim yapmak ve yetiştiriciliğini sağlam temellere dayandırmak amacı ile beslemenin iyi bir şekilde yapılması için şu ana kadar bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rainbow trout farming has utilized different type of culture systems and made great progress since 1970?s. On the other hand, a number of trout farms have recently gone into action as a result of the opportunities given by the government to cage culture in marine, and natural and artificial lakes.In this study, adaptation of trout species to salt water which are very important in fresh water culture, has been researhed. So that the difficulties, productivity and promising culture condition and researches on these subjects has been summarized.