Dunaiiella bardawil'in farklı ışık uzunluklarında yetiştiriciliği
Cultivation of Dunaliella bardawil in different light path lengths
  1. Tez No: 304826
  2. Yazar: BESTE SAATMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA CİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Mikroalgler pigmentler, vitaminler, karbonhidratlar ve lipitler gibi içerdikleri değerli bileşikler ile ticari değeri çok yüksek olan organizmalardır. Yetiştiriciliklerindeki başarı, başta ışık olmak üzere pH, sıcaklık, nutrient gibi parametrelerin optimum koşullarda tutulması ile sağlanmaktadır.Bu çalışmada tek hücreli yeşil bir mikroalg türü olan Dunaliella bardawil'in, laboratuvar koşullarında farklı ışık uzunluklarına sahip cam panel fotobiyoreaktörlerde yetiştiriciliği yapılmış ve kültürlerin gelişmesi üzerine ışık yoğunluğunun etkisi araştırılmıştır. Denemeler üç farklı ışık yolu uzunluğuna sahip cam panel fotobiyoreaktörde (1 cm, 3 cm, 5 cm) eş zamanlı olarak yapılmıştır. En yüksek hücre sayısı ve en yüksek optik yoğunluğa 5 cm ışık yolu uzunluğuna sahip cam panel fotobiyoreaktörde; en yüksek kuru ağırlığa ise 3 cm ışık yolu uzunluğuna sahip cam panel fotobiyoreaktörde ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Microalgae have a great commercial importance due to their components like pigments, vitamins, carbohydrates and lipids. The cultural success depends on optimization of the factors like light, pH, temperature and nutrients.In this study, Dunaliella bardawil a unicellular green microalgae, cultured in different light path lenghts in flat plate photobioreactors. Different light densities effects were investigated for each flat plate photobioreactor. Three different flat plate photobioreactors (1 cm, 3 cm, 5cm) used. Highest cell density and highest optical density was obtained from 5 cm light path lenght flat plate photobioreactor; highest dry weight was obtained from 3 cm light path lenght flat plate photobioreactor.